mote

اهمیت پوشش‌های دکوراتیو در معماری و طراحی داخلی

تاریخ بروزرسانی:نوامبر 29, 2022

معماری در پی نیاز انسان به سرپناه شکل گرفته است. این هنر، درواقع هنر ساختن و ایجاد سازه‌های فیزیکی در راستای کاربری محیط است. سپس در مسیر برآورده سازی این نیاز، طراحی داخلی شکل گرفته است که این حوزه، در تکمیل معماری، به ارتقای کیفیت کاربری فضا در کنار زیبایی می‌پردازد.
قرار گرفتن یک تخت خواب میان یک چهار دیواری مسقف ، میتواند “فضایی برای خواب و استراحت” خلق کند اما استفاده از رنگ‌های آرامش بخش بر سطح دیوارهای همان چهاردیواری، استفاده از کفپوشی لطیف، و پارچه‌هایی در جهت کنترل نور، میتواند “فضایی برای خوابی آرام و استراحت روحی و جسمی باکیفیت ” خلق کند. در حقیقت کاربری هر دو یکسان است اما تفاوت در کیفیت کاربری است.

میکروسمنت چیست؟

میکروسمنت، پوششی دکوراتیو برپایه سیمان است که در ترکیب با مواد معدنی و پلیمرها، پوششی با قابلیت‌های منحصر بفرد ایجاد میکند. پوششی ایده‌آل و مناسب برای فضای داخلی و خارجی که قابل اجرا بر روی کف، دیوار، سقف، مبلمان، نمای ساختمان و سایر سطوح می‌باشد. یک مزیت قطعی این پوشش آن است که هیچگونه درزی ندارد و در تمامی متراژها به صورت یکپارچه اجرا میشود. بدون درز بودن در کنار آبگریزی و سادگی در نظافت، این متریال را به یکی از مصالح بهینه و کاربردی برای نمای ساختمان تبدیل کرده است.
باتوجه به قابل اجرا بودن این محصول در فضای داخلی و خارجی، تقریبا محدودیتی برای انتخاب باقی نمی‌ماند. پوشش‌های دکوراتیو میکروسمنت، جهانی آزاد و بی انتهاست. چرا که تنوع اجرایی نامحدودی را به شما ارائه میکند، به گونه‌ای که شما می‌توانید به هر فضا، شخصیتی مطابق با سلیقه‌تان ببخشید.

تنوع در بافت، رنگ و درخشندگی تثبیت کننده نهایی، تنها تنوع یک شاخه از پوشش‌های دکوراتیو است. از دیگر مزایای قابل توجه آن است که این پوشش‌ها توسط ماشین آلات صنعتی و به شکل یکسان و کپی شده نیستند. بلکه تمامی اجراها هنر دست، منحصر بفرد و غیرقابل تکرار است.
(تشابه سطوح تا حدود 95 درصد ممکن است اما هرگز هیچ دو سفارش اجرایی صد در صد در تمامی جزئیات مشابه هم نیستند و این یعنی، شما یک اثر منحصر بفرد و غیرقابل تکرار خریداری می‌کنید.)

آنچه که مزیت پوشش‌های دکوراتیو شناخته می‌شود

– ضخامت اندک (بین 1.5 تا 3 میلی متر)
– وزن اندک (بین 1.5 تا 3 کیلوگرم در واحد سطح)
– عدم نیاز به تخریب سطح موجود
– تنوع نامحدود رنگ
– امکان تغییر بافت و طرح بعد از چند سال، بدون نیاز به تخریب اجرای اولیه
– امکان آب‌گریزی و ضدآب شدن سطح
– مقاومت در نهایت ظرافت
– قابلیت اجرا در دیوار، کف و سقف
– امکان اجرا بر روی سطوح مختلف مثل گچ، سیمان، کناف، چوب، فلز، ام دی اف، کاشی، سرامیک، سنگ و …
– کنترل بار مرده ساختمان
– سبک بودن جهت استفاده در مناطق زلزله‌خیز
– قابلیت ترمیم
– سرعت بالای اجرا
– نظافت آسان با آب‌، صابون و شوینده‌های طبیعی

مزایای اقتصادی میکروسمنت

پوشش میکروسمنت به دلایل زیر باعث صرفه جویی در هزینه تمام شده نسبت به سایر متریال‌ها می شود:
1.ه علت وزن کم و کنترل بارمرده، موجب کاهش وزن شاسی کشی و آهنکشی می‌شود.
2.به دلیل یکپارچه بودن و همچنین امکان اجرای طرح‌های سنگ، متریال‌های بزرگ مقیاس مانند سنگ‌های اسلب و … از هزینه ساخت پروژه حذف می شود.
3.ه دلیل طول عمر بالا، هزینه‌های نگهداری و بهره برداری بنا ، به شدت کاهش می یابد.
4.بازسازی سطوح ساختمان، بدون نیاز به تخریب و تولید نخاله‌های ساختمانی را امکانپذیر میکند.

مراحل اجرای پوشش میکروسمنت

-اجرای پرایمر به منظور اتصال پوشش به سطح زیرین
-اجرای مراحل زیرسازی بر اساس آنالیز اولیه سطح: بین دو تا سه لایه از میکروسمنت دانه درشت بر روی مش فایبرگلاس
-اجرای یک تا دو لایه از متریال با دانه بندی مورد نظر کارفرما
-اجرای 2 تا 5 لایه لاک‌های بر پایه آب و پلی یورتان به جهت تثبیت و آبگریزی سطح

اجرای هر لایه تا پیش از خشک شدن کامل لایه قبل، امکان پذیر نمیباشد.
ساب زنی بعد از اجرای هر دست اجرایی لازم است.

قیمت میکروسمنت و پوشش‌های دکوراتیو دیگر چقدر است؟

هزینه اجرای میکروسمنت و سایر پوشش‌های دکوراتیو به عوامل زیر بستگی دارد:

– متراژ

هر اندازه متراژ بیشتر باشد هزینه اجرای هر مترمربع کمتر و هر اندازه متراژ کمتر باشد، هزینه اجرا بیشتر خواهد بود. چرا که زمان انتظار اجرای یک مترمربع با بیست مترمربع برابر است. همچنین در متراژهای کم و فضاهای محدود کننده مثل سرویس بهداشتی و حمام که اجرای تمامی سطوح به شکل همزمان دقت و زمان بیشتری میطلبد، هزینه اجرا بالاتر است.

– برند متریال

مجموعه موته دیزاین با تسلط کامل بر متریال‌های موجود در بازار ایران، با انواع برندهای ایرانی، ایتالیایی، ترک، اسپانیایی، روسی و … به اجرا میپردازد و انتخاب برند متریال، بر اساس بودجه‌بندی پروژه، انتخاب طراح، معمار و یا مالک انجام میشود که در نهایت از فیلتر تجربه اجرایی این مجموعه گذر کرده و تصمیم‌گیری نهایی همراه با اخذ تاییدیه از سوی کارفرمای محترم انجام می‌شود.

– دستگیر بودن سطح اجرایی

در صورتی که سطح اجرایی دارای کنج‌ها، لبه‌ها و دیتیل‌های بیشتری باشد، بر هزینه اجرا افزوده خواهد شد. برای مثال، هزینه اجرای یک کانتر با متراژ 5 مترمربع، بیش از اجرای 5 مترمربع از همان بافت بر روی سطح صاف دیوار است.

– کد رنگی

میزان مورد نیاز جوهررنگ‌های معدنی در کدهای تیره‌تر بیشتر است و میزان مصرف متریال مستقیما بر هزینه تمام شده اثر خواهد داشت.

– اجرای دو یا چند رنگ با مرز مشترک

این نوع از اجرا با توجه به نیاز به زمان بیشتر، پیاده‌سازی نقش روی سطح، اجرای مرحله به مرحله بر اساس کدهای رنگی و ظرافت در جزئیات مرز مشترک رنگ‌ها، شامل هزینه بیشتری خواهد بود.

– ارتفاع سطح اجرایی

ارتفاع سطح اجرایی خصوصا در نمای ساختمان، بر هزینه تمام شده اثر خواهد داشت.

– بافت و نقش

هرکدام از بافت‌های این جهان بدون مرز، مدت زمان و تعداد لایه‌های اجرایی متفاوتی خواهند داشت. در نتیجه هزینه تمام شده باتوجه به طرح و بافت تعیین می‌شود.

– زیرسازی موجود

نوع زیرسازی موجود، تعیین کننده تعداد لایه‌های اجرایی و نیاز یا عدم نیاز به اجرای مش فایبرگلاس است که مستقیما بر هزینه تمام شده اجرا اثر خواهد داشت.

موارد ذکر شده در کنار تثبیت کننده نهایی، موقعیت استانی، لوکیشن پروژه و برخی عوامل دیگر همگی بر هزینه تمام شده اجرا اثر خواهند داشت که پس از جلسه جمع بندی اجرا، در پیش‌فاکتور ارائه شده، کلیه موارد مربوطه ذکر می‌شود تا شما به راحتی به بررسی جمع هزینه‌ها بپردازید.

مقالات مرتبط

آموزش نصب کامپایلر زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)

زبان سالیدیتی چندین راه برای دریافت کامپایلر بر روی سیستم عامل‌های مختلف داره که روش‌های استفاده مختلفی رو هم براتون به ارمغان میاره. اما لازم نیست از الان نگران این باشید که وای امکان نداره من زبان سالیدیتی یاید بگیرم، هیچوقت فراموش نکنید اولین قدم یک بچه در دنیا براش سخته و ما هم یک […]