تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در چیست؟ کدام یک بهتر است؟

urlfa.com

انواع هاست از لحاظ سیستم عامل به دو دسته هاست لینوکس و هاست ویندوز تقسیم می‌شوند که هر  کار کارایی و ویژگی های خاص خود را دارند. با توجه به ویژگی‌هایی که دارند برای وب سایت های مختلف مودر استفاده قرار می‌گیرند بنابراین قبل از انتخاب نوع هاست باید شرایط وب سایت را ارزیابی کرد و سپس بر اساس نوع وب سایت، زبان برنامه نویسی سایت و زیر ساخت‌های لازم هاست مورد نیاز خود را انتخاب کنید. تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در ویژگی‌های آن‌ها است.

تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

چطور می‌توانیم هاست مناسبی برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در چیست؟

  • سیستم عامل: روی هاست لینوکس، سیستم عامل لینوکس نصب شده و روی هاست ویندوز سیستم عامل ویندوز نصب شده است.
  • قابلیت توسعه: هاست لینوکس متن باز و قابل توسعه است اما هاست ویندوز قابلیت توسعه ندارد و هزینه بر است.
  • ارائه دهنده: هاست لینوکس توزیع های متفاوتی دارد اما هاست ویندوز تنها توسط ماکروسافت ارائه شده است.
  • کنترل پنل: کنترل پنل های مورد استفاده در هاست لینوکس cPanel، DirectAdmin، زدپنل و… است اما کنترل پنل هاست ویندوز پلسک، وب سایت پنل و… است.
  • پشتیبانی از سیستم های مدیریت محتوا: هاست لینوکس از سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس که بر پایه PHP هستند، پشتیبانی می‌کند اما هاست ویندوز از CMS هایی که با ASP یا ASP.NET راه اندازی شده اند مناسب است.
  • میزان امنیت: هر دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز دارای امنیت خوبی هستند. برقراری این امنیت بر عهده شرکت هاستینگ است.
  • سرعت: می‌توان گفت هر دو هاست ویندوز و لینوکس دارای سرعت خوبی هستند اما هاست لینوکس با توجه به زیرساخت ها و ابزارهای خاص  در برخی موارد سریع تر است.
  • زبان برنامه نویسی وب سایت: هاست لینوکس برای وب سایت هایی که با *زبان PHP طراحی شده اند کارایی خوبی دارد. هاست ویندوز برای وب سایت هایی که دارای *زبان ASP.NET هستند مناسب است.

*زبان PHP: یک زبان برنامه نویسی اپن سورس است و به منظور طراحی و توسعه برنامه های تحت وب سرور مناسب است. وب سایت هایی که داری زبان PHP هستند روی هاست لینوکس عملکرد خوبی خواهند داشت.

*زبان ASP.NET: در این زبان می‌توان از ساختارهایی مثل NVC کمک گرفت می‌توان به تولید نرم افزار به صورت شی گرایی پرداخت. NVC یک استاندارد است که روی معماری چند لایه ای با هدف جداسازی قسنمت های مختلف برنامه قرار می‌گیرد.

می‌توانید لیست زبان های تحت پوشش هاست لینوکس و هاست ویندوز را در جدول زیر ببنیید.

  • پایگاه داده: هاست لینوکس از پایگاه داده MySQL و هاست ویندوز از پایگاه داده Ms SQL پشتیبانی می‌کند.

برای آشنایی بیشتر  و درک بهتر تفاوت هاست لینوکس و ویندوز می‌توانید جدول مقایسه زیر را بررسی کنید و با توجه به نوع برنامه نویسی وب سایت خود، پایگاه داده ای که مورد نیازتان است و زیرساخت ها و منابع لازم، هاست مناسب خود را انتخاب کنید.

در نهایت با توجه به تفاوت هاست لینوکس و ویندوز و نیازهای خود می‌توانید هاستی مناسب انتخاب کنید.