سرور چیست و انواع سرور کدامند؟

urlfa.com

سرور به کامپیوتری متصل به اینترنت گفته می‌شود که حاوی یک یا چند وب سایت می‌باشد. سرورها برای آنکه بتوانند به شبکه جهانی وب متصل شوند و در نتیجه آن، سایت های خود را در معرض عموم قرار دهند، بایستی تنظیمات خاصی را پشت سر گذارند. اول از همه اینکه، یک Server برای آنکه از سرورهای دیگر در شبکه جهانی وب متمایز شود، نیاز دارد تا نام مخصوص بخود داشته باشد، درست همانند دنیای واقعی که هر فردی توسط نام خود، از فرد دیگر قابل تشخص می‌باشد. به این خصیصه سرورها، اصطلاحا، nameserver گفته می‌شود.

کامپیوتر سرویس دهنده یا Server، کامپیوتری است که همیشه در حالت آماده به کار و روشن است و آماده دریافت درخواست از کامپیوتری دیگر و پاسخ به آن در خواست می باشد و هدف از بکارگیری آن به اشتراک گذاشتن منابع سخت افزاری و نرم افزاری آن به کلاینت‌ها یا Clients می‌باشد؛ که به ساختار آن Client-Server  می‌گویند. زمانی که این دسترسی تنها در محدوده یک شبکه داخلی باشد، به آن Server تحت شبکه گفته می‌شود و به این معنا خواهد بود که تمامی کامپیوتر های موجود در این شبکه از این کامپیوتر فرمان می‌گیرند و نیازهای تحت شبکه خود را به کمک آن تامین می‌کنند و Server نقش آن‌ها را در شبکه تعیین می‌نماید. حال اگر گستره این شبکه کمی بیشتر شود، و متشکل شود از تمام کامپیوترهایی که از طریق اینترنت به هم وصل شده اند، گروه بسیار بزرگی از کامپیوترهای همیشه روشن و همیشه در دسترس از طریق اینترنت وجود خواهد داشت که به آن‌ها سرورهای اینترنتی گفته می‌شود. این سرورها وظیفه دارند تا اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز، بر روی پهنای اینترنت جستجو می‌شوند را در اختیار کاربران اینترنتی قرار دهند.

  • سرور (Server): کامپیوتری که سرویس به Client  ها ارائه می‌دهد. (سرویس دهنده از سرور)
  • کلاینت Client: کامپیوتری که از Server سرویس می‌گیرد. (سرویس گیرنده از سرور)

انواع سیستم عامل سرور

  • لینوکس سرور (Linux Server): تمامی توزیعات لینوکس مانند CentOS ،Fedora Core و Debian را شامل می‌شود.
  • ویندوز سرور (Windows Server): تمامی ورژن های مختلف ویندوز مانند windows 7 , 8 , 10 و windows server  را شامل می‌شود.
  • مجازی سازی (Virtualization): نرم افزارهای مجازی ساز مانند Vmware ESX و Hyper-V  را شامل می‌شود.

انواع سرور

وب سرور Web server

 نرم افزار یا سخت افزاری که امکان دسترسی به محتوا را از طریق اینترنت فراهم می‌کند. این نوع Server مخصوص میزبانی وب سایت‌ها می‌باشد و با استفاده از سرویس‌های خاص ارتباط بین آدرس‌ها و کاربران شبکه‌های اینترنت را با صفحه وبی که بر روی آن سرور میزبانی می‌گردد فراهم می‌نماید. که کاربرد آن به طور ویژه در حوزه وب هاستینگ و راه اندازی سایت‌های می‌باشد.

سرور مستقل Standalone server

نوعی Server که زیرشاخه زیرساخت‌های یک شبکه بزرگتر محسوب نمی‌شود. در واقع یک سرور Standalone بدون وابستگی به یک منبع خارجی به کلاینت های خود خدمات ارائه می‌کند.

سرور نام Name server

 سروری است که پروتکل Name-Service را پیاده سازی می‌کند.

سرور پرینتر Printer server

کامپیوتر یا دستگاهی است که از طریق شبکه به یک یا چند پرینتر و تعدادی کلاینت متصل شده و پس از دریافت فرمان پرینت از کلاینت ها آن را به پرینتر مناسب منتقل می‌کند. Fax Server نیز مشابه با این Server است که تفاوت آن ارتباط بین دستگاه‌های فکس بجای پرینتر می باشد.

سرور پروکسی Proxy server

سروری است که نقش واسطه را بین کلاینت ها و سرورهای دیگر ایفا می‌کند. وقتی کاربر بخواهد اطلاعاتی چون فایل، صفحات وب و سایر منابع را از Server دیگری دریافت کند، به proxy server متصل می‌شود. در حقیقت، این Server به عنوان یک رابط بین Server اصلی و Client قرار می‌گیرد و اطلاعات را از طرفین گرفته و پس از بررسی به گیرنده ارسال می‌نماید و در برخی موارد کاربری Tunnel را داشته و مانند خدمات VPN شخصی استفاده می‌گردد. در نتیجه در واقع یک Server در مسیر سرور اصلی می‌باشد که اطلاعات را دریافت کرده و سپس بررسی و به مقصد مورد نظر انتقال می‌دهد.

سرور صدا Sound server

سروری که دسترسی و استفاده از ابزارهای صوتی همچون کارت صدا را مدیریت می‌کند.

سرور اپلیکیشن یا برنامه Application server

سروری که به اجرای یک سری برنامه‌های نرم افزاری خاص اختصاص یافته است و کاربران از روی کامپیوترهای خود می‌توانند به نرم افزارها دسترسی داشته باشند.

سرور پایگاه داده یا بانک اطلاعات Database server

یک برنامه کامپیوتری است که خدمات database به سایر کامپیوترها یا برنامه‌های کامپیوتری ارائه می‌دهد که به آن مدل client-sever نیز می‌گویند. این نوع سرور بیشتر در سازمان ها و شرکت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاربری آن به این صورت است که Database مورد استفاده یک نرم افزار یا سرویس که توسط کاربران بر روی کامپیوترهای آن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بر روی سرور قرار می‌گیرد و تمام کاربران و کامپیوترهای متصل از یک دیتابیس مشترک که بر روی سرور می‌باشد، استفاده می‌کنند و اطلاعات نیز به صورت یکپارچه و متمرکز ذخیره سازی و پردازش می‌گردد.

سرور فکس Fax server

سیستمی است که در یک Server شبکه محلی (LAN) نصب شده و به کاربرانی که به شبکه متصل هستند امکان ارسال و دریافت فکس را می‌دهد.

سرور فایل File server

یک نرم افزار یا یک سیستم سخت افزاری به همراه نرم افزار است که فایل ها را ذخیره کرده و آن ها را از طریق شبکه با سایر کلاینت ها برای خواندن و نوشتن به اشتراک می‌گذارد. این نوع سرور یکی از پایه ای ترین انواع Server و یا ساده ترین نوع آن ها می‌باشد. فایل‌های مورد نیاز یک مجموعه شبکه بر روی Server قرار می‌گیرد و کاربران مختلف از کامپیوترهای مختلف می‌توانند به فایل ها دسترسی داشته باشند که امکان محدود کردن دسترسی ها برای هر کاربر به صورت ویژه نیز وجود دارد.

سرور بازی یا گیم Game server

کاربران بازی‌های کامپیوتری می‌توانند با اتصال به این سرور به صورت آنلاین به انجام بازی‌های گروهی بپردازند. این نوع از Server در واقع گونه ای از Application Server می‌باشد با این تفاوت که کاربری آن تنها برای بازی می‌باشد. به این شیوه که بازی بر روی Server نصب و میزبانی می‌گردد و افراد و کاربران متصل به آن شبکه می‌توانند با برقراری ارتباط با Server بر روی کامپیوتر خود از بازی استفاده کنند، که استفاده آن در واقع برای بازی‌هایی می‌باشد که به صورت گروهی یا به عبارتی Multiplayer هستند.

سرور خانگی Home server

سروری برای منازل مسکونی است که از طریق یک شبکه خانگی و اینترنت به سایر دستگاه‌های داخل خانه خدمات ارائه می‌دهد.

سرور اشتراک گذاری چند رسانه ای Media Server

این نوع از Server مربوط به اشتراک سرویس های چند رسانه ای یا همان Media می‌باشد که برای مثال یک ویدیو یا فایل صوتی بر روی سرور قرار می‌گیرد و کاربران می‌توانند بدون نیاز به دانلود فایل آن را بر روی کامپیوتر خود مشاهده کنند.

سرور ارتباطات Communication Server

این Server برای فراهم آوردن سرویس‌های ارتباطی راه اندازی می‌گردد که هر کاربر و یا کامپیوتر به عنوان یک End point می‌توانند با اتصال به سروری که برای این منظور راه اندازی شده است با دیگر کاربران در ارتباط باشد و متن ها موارد مورد نیاز را به کاربر یا End point مقابل خود ارسال کند، که میزان دسترسی ها و ارتباطات هر فرد با افراد دیگر نیز توسط سرویس‌های  امنیتی کنترل می‌گردد.

سرور محاسبات Computing Server

این سرور برای انجام پردازش و محاسبه استفاده می‌گردد، به این صورت که در زمانی که پردازنده‌های یک کامپیوتر برای پروسه یا کاربری خاصی کافی نمی‌باشند، می‌توان با اتصال این کامپیوتر به یک Server دیگر از پردازنده‌های سرور نیز در کنار پردازنده‌های کامپیوتر کاربر استفاده نمود.

سرور ایمیل Mail Server

این سرور برای کاربری ارسال ایمیل استفاده می‌گردد، به این صورت که بر روی Server یک سرویس ارسال ایمیل یا WebMail قرار می‌گیرد و خدمات و تراکنش‌های ارسال ایمیل از طریق آن Server انجام می‌گردد.