URL چیست؟ مخفف و اجزای یو آر ال

urlfa.com

URLمخفف چیست و اجزای آن کدامند؟ بررسی ارتباط URL و سئوی سایت

این مقاله به معرفی مفهوم نشانی وب یا همان URL، بررسی اجزای آن، ارتباط URL با سئوی سایت Website SEO پرداخته است. همچنین در انتهای مقاله چهارنکته برای نوشتن یک URL مناسب بیان شده است.

URL یک سایت، یک متن حاوی آدرس سایت است. یو آر ال طراحی شده تا جایگزین اعدادی (آدرس IP) شود که کامپیوترها از آن ها برای ارتباط با سرورها استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر یو آر ال فرم نوشتاری همان آدرس IP است. urlها همچنین ساختار فایل هر وبسایت را معرفی می‌کنند. یک URL شامل پروتکل (http/https)، اسم دامنه (Domian name) و مسیر (مشخص کننده زیر شاخه ای که صفحه در آن قرار دارد) می‌باشد و دارای فرمتی به شکل زیر است:

protocol://domain-name.top-level-domain/path

اجزای URL یو آرل چه می باشند؟

پروتکل

پروتکل مشخص می‌کند که مرورگر چگونه باید اطلاعات را از منبع بازیابی کند. پروتکل‌های استاندارد وب http و https (مخفف secure) می‌باشند. علاوه بر این دو پروتکل، پروتکل‌های دیگری نیز مانند mailto (برای ایمیل) و ftp برای انتقال فایل نیز استفاده می‌شوند.

اسم دامنه و انواع Domain

اسم دامنه (Domain name) یا اسم میزبان (hostname) آدرس مکانی است که سورس کد (در بیشتر اوقات وبسایت) در آن قرار گرفته است. توصیه می‌شود نام دامنه به گونه‌ای انتخاب شود که اطلاعات شفافی در مورد عملکرد سایت به کاربر انتقال دهد.

(TLD (Top-level domain:

با استفاده از دامنه سطح بالا top-level domain) TLD) می‌توان سایت‌ها را دسته بندی موضوعی کرد. در ادامه چند TLD پرکاربرد معرفی شده اند:

  • edu. برای سایت های آموزشی
  • gov. برای سایت های وابسته به دولت
  • org. برای سازمان ها

مسیر:

آخرین قسمت URL مسیر است. مسیر مشخص کننده زیر شاخه ای که صفحه در آن قرار دارد.

انتخاب URL چه ارتباطی با بهینه سازی سایت دارد؟

 تجربه بهتر برای کاربر:

یک URL خوب به کاربران و موتورهای جست و جو به طور شفاف اعلام می کند که صفحه مقصد شامل چه محتوایی است. به عنوان مثال لینک یو آر ال زیر به خوبی مشخص میکند که این لینک مربوط به صفحه کتاب و مجلات در سایت دیجی کالا است.  در این جا اگر عنوان صفحه به هر دلیلی نمایش داده نشود، کاربر با خواندن URL می‌تواند در مورد محتوای صفحه اطلاعات کسب کند و برای کلیک بر روی لینک تصمیم بگیرد.

رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جست و جو:

یو آر ال‌ها تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی رتبه سایت ندارند. با این وجود توصیه می‌شود در صورت امکان از کلمات کلیدی در یو آر ال استفاده کنید. این کار می تواند به بیشتر دیده شدن سایت شما کمک نماید.

لینک ها:

وقتی دیگران (دیگر سایت ها) می‌خواهند مخاطب را به بازدیدِ صفحه ای در سایت شما تشویق کنند، با استفاده از URL به سایت شما لینک می‌دهند. همان طور که در بالا گفته شد، دقیق بودن آدرس یو آر ال موجب می‌شود کاربر به خوبی از محتوای صفحه آگاه شود و برای کلیک بر روی لینک تصمیم بگیرد.

برای جدا کردن کلمات در URL از خط فاصله (hyphones) استفاده نمایید. URL نباید شامل فاصله (space) و یا هر کاراکتر دیگری باشد.

در URL از حروف کوچک استفاده نمایید. به کار بردن حروف بزرگ می‌تواند منجر به بروز مشکلات مرتبط با محتوای تکراری (duplicated content) بگردد. اگر برای یک صفحه سایت دو URL با آدرس‌های “URLFA.COM/Servers” و “URLFA.com/Servers” تعریف کنید، امکان دارد از دید موتور جست و جو این دو یو آر ال متفاوت تلقی شوند که کاربر را به محتوای یکسان هدایت می‌کنند (محتوای تکراری).

اندازه استاندارد برای طول urlها زیر 2048 کاراکتر است. در صورت طولانی تر شدن URL ممکن است بعضی از موتورهای جست و جو (گوگل این محدودیت را ندارد) و مرورگرها در بارگذاری سایت مشکل داشته باشند.