استکس (stacks)

urlfa.com

استکس (Stacks)، یکی از پروژه‌های یک‌لایه بلاکچین است که برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) از طریق بیت کوین، طراحی ‌شده است. هدف از راه‌اندازی پروژه ارز دیجیتال استکس (STX)، برقراری ارتباط بین چند فناوری مهم بدون تغییر امکانات هر کدام است. برنامه‌های غیرمتمرکز، برنامه‌های متن‌باز و مدولاری هستند که توسعه‌دهندگان از طریق آنها می‌توانند اموری را انجام دهند که در یک برنامه معمولی در دسترس نیست. در پروژه ارز دیجیتال Stacks که در گذشته با نام بلاک استک شناخته می‌شد، از بیت کوین به ‌عنوان لایه پایه جهت ثبت اطلاعات استفاده می‌شود؛ بنابراین می‌توان مطمئن بود که داده‌ها در امن‌ترین بلاکچین موجود، بلاکچین بیت کوین، ذخیره می‌شوند.

در نتیجه، در این فناوری بدون تغییر ویژگی‌های قدرتمند قراردادهای هوشمند و بیت کوین، ازجمله امنیت و پایداری، این دو تکنولوژی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی در رابطه با ارز دیجیتال استکس در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه پلتفرم بلاک استک Blockstack

تاریخچه این پروژه از سال 2013 آغاز شد، سالی که Muneeb Ali و Ryan Shea بلاک استک را تاسیس کردند. در واقع هدف این شرکت حل مشکلات اساسی اپلیکیشن های وب و موبایل امروزی بود. در تابستان 2014، مونیب و ریان پیشنهاد خود را به YCombinator ارائه دادند.

در نتیجه اولین سرمایه گذاری ها و کار بر روی فناوری بلاکچین، در سال 2017 اولین نسخه بلاک استک راه اندازی شد که دارای یک مرورگر و یک سیستم ذخیره سازی توزیع شده بود.

ارز دیجیتال استکس (Stacks) چیست؟

رمز ارز استکس STX توکن ارائه شده پلتفرم استکس Stacks یا بلاک استک Blockstack می باشد. رمز ارز استک STX قراردادها و برنامه های هوشمند را برای بیت کوین فعال می کند و به دارندگان این امکان را می دهد تا با استیکینگ، بیت کوین کسب کنند. استکس به عنوان سوخت برای اجرای قرارداد هوشمند، پردازش تراکنش ها و ثبت دارایی های دیجیتالی در بلاکچین استکس مورد استفاده قرار می گیرد.

استکس یک راه حل بلاکچین لایه 1 است که برای آوردن قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) به بلاکچین بیت کوین (BTC) طراحی شده است. این قراردادهای هوشمند بدون تغییر هیچ یک از ویژگی های قدرتمند قراردادهای هوشمند از جمله امنیت و ثبات به بیت کوین طراحی شده اند. این DApp ها باز و ماژولار هستند، به این معنی که توسعه دهندگان می توانند در برنامه های یکدیگر ویژگی هایی را ایجاد کنند که اینکار به سادگی در یک برنامه معمولی امکان پذیر نیست. از آنجا که استکس از بیت کوین به عنوان یک لایه پایه استفاده می کند، هر آنچه در شبکه اتفاق می افتد در پرکاربردترین و مسلماً امن ترین بلاکچین موجود یا همان بیت کوین قرار می گیرد. امنیت این پلتفرم توسط رمز Stacks (STX) تأمین می شود که برای سوخت رسانی به اجرای قراردادهای هوشمند، پردازش معاملات و ثبت دارایی های دیجیتالی جدید در بلاکچین Stacks 2.0 استفاده می شود.

این پلتفرم قبلاً به Blockstack معروف بود، اما در 2020 به Stacks تغییر نام داد تا پروژه اکوسیستم و منبع باز را از Blockstack PBC جدا کند، شرکتی که پروتکل های اصلی را ساخته است. شبکه اصلی Stacks 2.0 در ژانویه 2021 راه اندازی شد.

چه چیزی ارز دیجیتال استکس را منحصر به‌ فرد می‌ کند؟

ارز دیجیتال استکس (Stacks) به دنبال این است که نقاط قوت بیت کوین را، بدون نیاز به فورک یا تغییر بلاک چین اصلی، با قابلیت‌های اضافی توسعه دهد. برای انجام این کار، از اتصال مستقیم به بلاکچین بیت کوین از طریق سازوکار اجماع اثبات انتقال (PoX) استفاده می‌کند. (در این پروتکل اجماع، ماینرها برای استخراج توکن های ارز دیجیتال بلاک استک باید بیت کوین پرداخت کنند.) علاوه بر این، در این مدل دارندگان توکن STX می‌توانند با ذخیره توکن های STX به ‌عنوان پاداش بیت کوین رایگان دریافت کنند.

پروژه ارز دیجیتال Stacks زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند جدیدی به نام Clarity را معرفی می‌کند که به لطف سینتکس بدون ابهام آن، به صورت ایمن و با کاربری ساده و آسان طراحی ‌شده است.

از این زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند محور، برای توسعه بلاکچین الگوراند (Algorand) هم استفاده ‌شده است.

امنیت شبکه استکس چگونه است؟

استکس از بلاکچین بیت کوین به ‌عنوان لایه اولیه خود استفاده می‌کند. بیت کوین به ‌عنوان یک بلاکچین مبتنی بر اثبات کار (PoW)، از هزاران ماینر و نود برای محافظت از شبکه در برابر حملات استفاده می‌کند.

علاوه بر این، Stacks از مدل اجماع خود، معروف به اثبات انتقال (PoX)، استفاده می‌کند.

این پروتکل مکانیسم استخراج جدیدی است که در آن کاربران با انتقال بیت کوین STX استخراج می‌کنند.

استخراج کننده‌ای که برای استخراج بلوک بعدی STX انتخاب می‌شود بسته به میزان BTC ارسال شده توسط آن ماینر انتخاب می‌شود.

یعنی احتمال استخراج هر ماینر از بلاک بعدی برابر با میزان BTC ارسال شده توسط ماینر نسبت به کل BTC ارسال شده است.

بنیان‌گذاران Stacks چه کسانی هستند؟

بودجه ارز دیجیتال Stacks در ابتدا توسط طیف وسیعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری برجسته، ازجمله Y Combinator، گروه Digital Currency و Winklevoss Capital تأمین شد. بعد از آن پروژه Blockstack PBC که دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد، توسعه یافت. Blockstack PBC اکنون با نام Hiro Systems PBC فعالیت می‌کند و به مجموعه شرکت‌هایی که روی پلتفرم Stacks کار می‌کنند، پیوسته است.

شرکت Blockstack PBC به دست مونیب علی (Muneeb Ali) و رایان شیا (Ryan Shea) راه‌اندازی شد. Muneeb Ali پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه پرینستون با کارشناسی ارشد و دکترا در علوم کامپیوتر، در سال 2013 بنیان‌گذار Stacks شد و در حال حاضر نیز به ‌عنوان مدیرعامل Hiro Systems PBC با این پلتفرم همکاری می‌کند. دومین بنیان‌گذار این پلتفرم، Ryan Shea، قبل از ورود به پروژه ارز دیجیتال استکس (STX)، به‌ عنوان مهندس نرم‌افزار کار می‌کرد.

چه تعداد ارز دیجیتال استکس در گردش وجود دارد؟

با توجه به سیاست اقتصادی ارز دیجیتال استکس که هم‌زمان با راه‌اندازی Stacks 2.0 اصلاح شد، عرضه STX تا سال 2020، حدود 10 درصد در مقایسه با برنامه اصلی کاهش یافت. در کل، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 حدود 1.82 میلیارد STX در گردش باشد، در حالی ‌که از ژانویه 2021 حدود 739.7 میلیون در حال گردش است.

طبق پیش‌نویس وایت پیپر Stacks 2.0 (نسخه 0.1)، در مجموع 1000 STX در هر بلوک در چهار سال اول استخراج می‌شود، در 4 سال بعدی 500 STX / بلوک، در چهار سال آینده به 250 STX / بلوک کاهش می‌یابد و سپس برای همیشه 120 STX / بلوک باقی می‌ماند.

در مجموع، 6.6٪ از منابع اولیه (1.32 میلیارد STX) به بنیان‌گذار و بیش از 7.9٪ به گروه Stacks اختصاص‌ یافته است. اینها به یک برنامه باز کردن قفل سه‌ساله بستگی دارد و برنامه بعدی قرار است در نوامبر 2021 باز شود.

بررسی آینده استکس (Stacks)

استکس تا کنون یکی از جالب ترین پروژه های رمزنگاری است.

استکس یک پروژه فناوری خلاقانه و نوظهور است که در آن از ایده ترکیب چند فناوری، بدون نیاز به ایجاد تغییرات اساسی در ساختار هرکدام، استفاده‌ شده است.
همچنین برخورداری از یک تیم قوی در پشت پروژه، حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی از موارد عالی به شمار می رود.

به عبارتی موارد مهمی که ذکر شد و همچنین اهدافی که این پلتفرم برای گسترش و پیشرفت دارد، می تواند یک آینده خوب را برای این رمز ارز رغم بزند.

در پروژه استکس، برای تأمین امنیت، هم از بلاکچین بیت کوین همراه با گواهی اثبات کار و هم از پروتکل جدیدی به نام گواهی اثبات انتقال بهره گرفته ‌شده است.

درست است که آینده Stacks بسیار روشن است اما اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در پروژه استکس هستید حتما مدیریت سرمایه را رعایت کنید و با مبالغ پایین وارد معامله شوید.

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال STX

با توجه به لحظه ای بودن مارکت ارز های دیجیتال فرآیند پیش بینی بسیار دشوار است، زیرا خبرها و اتفاقات تاثیر بسیاری بر روند حرکتی ارز ها دارد.
1- پایگاه اینترنتی پیش بینی قیمت walletinvestor طبق بررسی های تخصصی قیمت 25 دلار را برای سال 2026 و قیمت 6.017 را برای سال 2022 پیش بینی کرده است.
2- پایگاه اینترنتی digitalcoinprice یکی از مراجع پیش بینی قیمت ارز دیجیتال استکس (Stacks) با نماد STX می باشد.
قیمت های پیش بینی شده که ادامه مشاهده می کنید از digitalcoinprice گرفته شده است:
⦁ پایان 2021 : 2.55 دلار
⦁ پایان 2022 : 3.8 دلار
⦁ پایان 2025 : 7.2 دلار
⦁ پایان 2026 : 9.3 دلار
⦁ پایان 2028 : 18 دلار

ویژگی‌ های شبکه‌ استکس چیست؟

  • قابل پیش بینی بودن: استکس در برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند خود از زبانی دقیق و واضح استفاده می‌کند. این شبکه به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا نحوه اجرای قراردادهای خود را به طور دقیق پیش بینی کنند.
  • امنیت: استکس به کاربران اجازه می‌دهد تا شرایط معامله خود را تعیین کنند‌. با این‌کار آن‌ها اطمینان دارند که توکن‌ها هرگز به صورت تصادفی به کاربران دیگر منتقل نمی‌شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این شبکه این است که قراردادهای هوشمند در تمام شبکه بلاکچین پخش می‌شود و این نشان می‌دهد که کدهای نوشته شده توسط کاربران تجزیه و تحلیل شده و از آزمایش سربلند بیرون آمده است.

مزایای ارز دیجیتال استکس

آنچه که آینده ارز STX را درخشان می‌کند، مزایای فوق‌العاده آن است که تاکنون به آنها اشاره کرده‌ایم، اما مزایای این پلتفرم، بسیار بیشتر است. استکس برای کاربران ارزهای دیجیتال بسیار مفید است. مخصوصا برای اعضای انجمن استکس. در ادامه بررسی آینده و پیش بینی قیمت استکس نیز به این مزایا که موجب محبوبیت استکس شده است، می‌پردازیم.

بلاک چین استکس به کاربران، مزیت لذت بردن از امکانات ترکیب‌شده بلاک چین مجزا را در هر فعالیتی می‌دهد. اعضای فضای دیفای می‌توانند از امکانات گسترده بیت کوین در حالی لذت ببرند که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کنند.

به‌علاوه، استکس به کاربران، فرصت کسب بیت کوین را به‌صورت هم‌زمان نیز ارائه می‌دهد. همچنین برنامه‌های پاداش مشخصی که این شبکه ارائه می‌دهد نیز معمولا با بیت کوین به شما ارائه می‌شود. سهام‌داران بلاک چین استکس، فرصت کسب پاداش به‌صورت بیت کوین به‌جای هر توکن دیگری که بعدتر آنها را مجبور به تبدیل آن به بیت کوین کند را نیز دارند.

استکس (STX) را از کجا خریداری کنیم؟

این سوال از سوالات پرتکرار کاربران درباره این ارز دیجیتال است. STX در چندین پلتفرم صرافی برجسته برای معامله موجود است. پلتفرم‌هایی همچون بایننس (Binance) و کوکوین (KuCoin) از آن دسته هستند که شما می‌توانید ارز دیجیتال استکس را به‌راحتی در آنها معامله کنید.

همچنین، صرافی‌های بایننس و کوکوین از برترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز هستند که خیال شما از معامله با آنها راحت است و نیازی نیست به‌دنبال دیگر گزینه‌های مناسب برای این ارز دیجیتال، بگردید.

البته نیازی نیست که برای خریداری این ارز دیجیتال عجله کنید. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا در انتها، پیش بینی قیمت ارز دیجیتال استکس را نیز خدمت شما ارائه دهیم تا پس از آن بتوانید تصمیم درست‌تری را برای اموال خود بگیرید.