پولکادات / پول کادات Polkadot

urlfa.com

Polkadot.network / Polkadot.com : provides unprecedented economic scalability by enabling a common set of validators to secure multiple blockchains

قیمت لحظه ای پولکادات / پول کادات Polkadot چیست؟

پولکادات (دات): پروژه­ای با پتانسیل ­های دیوانه کننده

داستان Polkadot، یکی از رقبای سرسخت اتریوم

مقیاس گذاری و تعامل‌پذیری  دو واژه پر سر و صدا هستندکه در فضای رمزنگاری خیلی می‌شنویم. بنابراین اگر می‌بینید که وقتی پروژه‌ای این کار را بعنوان اصلی‌ترین هدف خود اعلام می‌کند، کمی مشکوک هستم، من را ببخشید. با این حال، یک پروژه وجود دارد که توجه من را جلب کرده؛ پروژه‌ای که ممکن است بیش از سه سال در زیر رادار شما پرواز کند. نامی که به تازگی راه اندازی شده است و در واقع می‌تواند همان بلاک چین مقیاس پذیر، قابل همکاری و تحت حاکمیت جامعه باشد. من می‌خواهم هر آنچه را که باید درباره شبکه پولکادات Polkadot بدانید به شما بگویم. من به فن‌آوری، تیم، موارد استفاده و اقتصاد توکن، و پتانسیل گسترده‌تر عمیقا می‌پردازم. اگر می‌خواهید از دیدگاه شخصی من درباره پولکادات مطلع شوید و اینکه آیا من آن را به نمونه کارهای خود اضافه می‌کنم یا نه، پس ادامه مطلب را بخوانید.

پولکادات Polkadot چیست؟

اصلا این شبکه پولکادات چیست؟ خب طبق سند رسمی: آنها یک پروتکل بلاکچین نسل بعدی هستند که کل شبکه بلاکچین‌های هدفمند را با هم متحد می‌کنند و به آنها امکان می‌دهند تا در مقیاس یکپارچه با یکدیگر کار کنند.

خوب، پس این یک موضوع دهان پرکن است. اما اساساً، این یک پلت فرم چند زنجیره‌ای است که برای ارائه راهکارهای تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری برای آن دسته از بلاک چین‌هایی که بر روی آن ساخته شده‌اند، طراحی شده است. این یک زمینه جذاب است، عمدتا به این دلیل که مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری دو مشکل مهم شبکه‌های بلاکچین امروزی هستند.

مقیاس‌پذیری:

چون شبکه‌ها متورم و کند هستند به طور واقع بینانه نمی‌توان انتظار داشت که به توان و کارایی لازم برای استفاده در مقیاس جهانی برسند.

تعامل‌پذیری:

چون بلاکچین‌ها به عنوان سیلوهای مستقل عمل می‌کنند و انتقال اطلاعات و ارزش از یک به دیگری اغلب دشوار است. پولکادات می‌تواند این مشکلات را حل کند، به این خاطر که شبکه ای است از مجموعه‌ بلاک چین‌های جداگانه. در واقع یک بلاک چین چند تکه است.

این شبکه چندین زنجیره را در یک شبکه به هم متصل می‌کند و به آنها امکان پردازش موازی معاملات را می‌دهد؛ و داده‌ها را بین زنجیره‌ها تبادل می‌کند. من کمی دیگر به این فناوری باز خواهم گشت. البته، این فقط جنبه عملکردی پولکادات است. یک زاویه دیگر نیز برای بررسی آن وجود دارد و آن حکومت است. این در واقع یک ملاحظه واقعاً مهم محسوب می‌شود زیرا کمبود ساختارهای دولتی به این معنی است که کاربران نمی‌توانند به راحتی در مورد تغییرات کد آینده توافق کنند. این سازش نکردن غالباً منجر به تغییراتی مخرب می‌شود که در بلاکچین‌های دیگر مشاهده کرده‌ایم.

پولکادات از پایه و با مکانیسم‌های مهم حاکمیتی ساخته شده است. مکانیزمی که به جامعه امکان رأی دادن درباره تغییر کد و به روزرسانی را می‌دهد. ما به این موضوع و همه فن‌آوری های موجود در بستر پولکادات باز خواهیم گشت. اما ابتدا می‌خواهم در مورد پولکادات به شما یک داستان کوتاه بگویم. اکنون، علیرغم اینکه پولکادات اخیراً شبکه اصلی خود را راه اندازی کرده است. این پروژه دارای یک تاریخچه کاملا جالب است.

تاریخچه پولکادات Polkadot

وایت پیپر اصلی پولکادات در اکتبر 2016 منتشر شد. این مقاله حاصل ایده دکتر گاوین وود بود که یکی از بنیانگذاران Parity Technologies بود. برای شما که نام او را نشنیده‌اید او همچنین یکی از بنیانگذاران اصلی اتریوم بوده و مخترع زبان قرارداد هوشمند یعنی Solidity است.

بنابراین، این موضوع چیزی شبیه به یک موفقیت بزرگ است. سپس در سال 2017 دکتر وود و یکی از بنیانگذاران پاریتی، peter  Czaban، بنیاد وب 3 را تأسیس کردند. این بنیاد یک سازمان غیر انتفاعی سوئیسی بود که می‌توانست از تحقیق و توسعه شبکه پولکادات پشتیبانی کند. البته این مورد در سال 2017 یکی از مناسب‌ترین زمان‌ها برای انجام ICO بود. بنابراین، این دقیقاً همان کاری است که آنها انجام دادند. در اکتبر سال 2017، بنیاد Web3 فروش عمومی پولکادات را انجام داد و آنها توانستند 145 میلیون دلار چشم نواز جمع کنند.

این در ازای 50 درصد از 10 میلیون توکن پولکادات بود. در پی این مسابقه، تعجبی نداشت که بنیاد وب 3 پریتی را به منظور توسعه شبکه پولکادات انتخاب کرد. پاریتی تعدادی دیگر از محصولات مرتبط با بلاک چین را توسعه داد. یکی از آنها یک کیف پول‌ چند امضایی بود. این همان کیف پولی بود که پریتی از آن برای ذخیره گنج بزرگ خود، یعنی صندوق‌های ICO، استفاده می‌کند.

خب، 10 روز بعد از جمع‌آوری کمک مالی کسی توانست به طور تصادفی و دائمی اکثر وجوه موجود در کیف پول‌ها را مسدود کند. حالا، من این اتفاق را به خاطر می‌آورم و این دومین حادثه در کیف پولهای پاریتی در طی چند ماه بود. نتیجه نهایی این شد که حداقل 66 درصد از کل وجوهی که در ICO جمع شده بود برای همیشه از دست رفت. همچنین تعداد دیگری از کاربران نیز بودند که در این حادثه دسترسی به بودجه را از دست داداند و در مجموع تصور میشد که حدود 513 اتریوم از دست رفته است. علیرغم این، پولکادات و بنیاد وب 3 هنوز بودجه کافی برای پاسخگویی به نقاط عطف توسعه خود را داشتند و ادامه یافتند. مسلماً، وقتی در پشت پروژه خود چنین ارزش بالایی دارید، همیشه تعداد بیشتری از سرمایه گذاران مایل به پر کردن این نقض هستند. پولکادات با فروش برخی از پولکادات اولیه خود توانست سرمایه بیشتری را در سال 2019 جمع‌آوری کند. همه این مقادیر از طریق فروش خصوصی بدست آمده بود. سپس در ژوئیه سال جاری بنیاد وب 3، یک بار دیگر موفقیت خود را جشن گرفت. آنها تصمیم گرفتند سومین فروش خصوصی خود را انجام دهند که از این طریق توانستند مجموعاً 3980  بیت کوین بدست آورند تقریباً معادل 47 میلیون دلار براساس قیمت زمان انتشار. بنابراین، پولکادات یک تاریخچه کاملاً داستانی دارد و این قبل از آن است که حتی به طور کامل راه اندازی شود. اما باید دلیلی وجود داشته باشد که سرمایه گذاران مایلند چنین مقادیری را در چنین پروژه ای سرمایه گذاری کنند که 66 درصد از سرمایه اولیه خود را از دست داده بود. من فکر می‌کنم این به یک تکنولوژی کاملاً خارق العاده برمی گردد. بنابراین بیایید نگاهی به آن بیندازیم.

فناوری پول کادات

شروع کار با معماری شبکه پولکادات کاملاً متفاوت از بلاک چین‌های دیگر ساخته شده است. اولین پولکادات روی  چارچوب بلاکچین substrate ساخته شده. substrate محصول دیگری است که توسط تیم پاریتی تولید شده است که توسط توسعه دهندگان دیگر برای ساخت بلاک چین‌های خود از آن استفاده می‌کنند. مزیت اصلی انجام این کار این است که زنجیره‌ها و برنامه‌های مستقر در پولکادات می‌توانند با سایر زنجیره‌های مبتنی بر substrate ارتباط، معامله و انتقال داده انجام دهند. همانطور که اشاره کردم، وقتی صحبت از خود شبکه می‌شود. این یک بلاک چین خرد شده است.

این اساساً به معنای زنجیره بلوکی است که به چندین‌بخش دیگر تقسیم شده است. در مورد پولکادات به این زنجیره‌های جداگانه Para Chains گفته می‌شود. این Para Chain های جداگانه متعاقباً به Relay Chain پولکادات متصل شده و توسط آنها محافظت می‌شود. آنها همچنین می‌توانند به شبکه‌های مختلف خارج از اکوسیستم پولکادات متصل شوند. پس بیایید اینها را کمی بیشتر بشناسیم.

The Relay Chain: این قلب شبکه پولکادات است که مسئول امنیت و تعامل‌پذیری متقابل است.

Para Chains: این بلاک چین‌های حاکم در شبکه هستند که رمز اختصاصی خود را دارند و برای موارد استفاده خود بهینه می‌شوند.

The Bridges: اینها زنجیره‌های بلوکی خاصی هستند که به زنجیره‌های Para در اکوسیستم پولکادات اجازه می‌دهد تا با شبکه‌های خارجی بیتکین، اتریوم و غیره ارتباط برقرار کند.

بنابراین، می‌توانید دقیقاً ببینید که این ایده کلی از تعامل‌پذیری چیست. اما، فقط مزیت تعامل‌پذیری نیست که از این ناشی می‌شود. بلاکچین‌های خرد شده وقتی بحث مقیاس‌پذیری می‌شود، ارزش بسیار زیادی دارند. همه اینها به مفهوم اجرای موازی و معاملات برمی گردد.

با توجه به اینکه معاملات در Para Chain فردی انجام می‌شود، می‌توان آنها را به طور موازی انجام داد. همانطور که در سیستم‌های سنتی قابل مشاهده است، نیازی نیست که آنها تک تک در یک زنجیره پردازش شوند. این همچنین به این معنی است که اگر یکی از پارا‌زنجیره‌های فردی مشکلی داشته باشد، بر پردازش سایر بلاک چین‌ها تأثیر نخواهد گذاشت. بنابراین، بلاک چین‌های خرد شده بسیار کارآمد هستند. این یکی از دلایلی است که اتریوم در حال حرکت به سمت بلاک چین خرد شده در اتریوم 2. 0 است.

اجماع Polkadot

در شبکه پولکادات چهار نقش مجزا داریم که وضعیت بلاکچین را مدیریت می‌کنند. اینها validator ها، collator ها، nominator ها و fisherman ها هستند.

The Nominators: آنها اساساً وظیفه دارند اعتبارسنج‌ها را در شبکه انتخاب کنند. آنها استیک پولکادات را دارند تا بتوانند نامزد شوند.

The Validators: گره‌هایی هستند که Relay Chain را ایمن می‌کنند. این کار با قرار دادن توکن‌های بومی پولکادات انجام می‌شود. این افراد مدرک جمع‌آوری کنندگان را تأیید می‌کنند و در اجماع به سایر اعتبارسنج‌ها می‌پیوندند.

The collators: اینها حالت معاملاتی را در قطعات خرد حفظ می‌کنند. سپس آنها این مورد را به اعتبار سنج‌ها ارسال می‌کنند.

The Fishermen: اینها وظیفه دارند رفتار بد را به اعتبار سنج‌ها گزارش دهند. این افراد می‌توانند همکار یا سایر گره‌های شبکه باشند.

حالا وقتی صحبت از سازوکار اجماع واقعی می‌شود، پولکادات یک پروتکل کاملاً منحصر به فرد را انتخاب کرده است. به طور رسمی، آن را Ghost-based Recursive Ancestor Deriving Prefix Agreement می‌نامند.  بعد از این مجبور نیستید این نام را دوباره از من بشنوید، چون آن را از روی حروف اولشان به شکل GRANDPA مخفف کرده اند.

اما، اجازه ندهید این نام شما را گول بزند. پولکادات هر چیزی که باشد قدیمی و کند نیست. این بلوک فوری است و اقدامات منحصر به فردی برای پردازش همزمان میلیون‌ها بلاک در صورت ایجاد هر گونه پارتیشن در شبکه دارد. بنابراین، کاملاً واضح است که پولکادات دارای فن‌آوری پیشرفته‌ای است، اما آنچه مهمتر است این است که چگونه بلاکچین تکامل یافته و به روز رسانی می شود، و چگونه با منازعات برخورد می‌کند.

به روزرسانی رایگان Polkadot

همانطور که بدون شک می‌دانید، در صورت وجود به روزرسانی‌هایی که در BlockChain سنتی از fork مورد نیاز است، با کد جدید باید به دور از پایه کد قدیمی مبارزه شود و همه گره‌ها باید توافق کنند که با کد جدید اجرا شوند. اگر اینگونه نباشد، آأنوقت شما دو تکه بلاکچین جدا خواهید داشت. که میتوان نتیجه ای بهتر از این گرفت. با این حال، پولکادات یک سیستم حاکمیتی ایجاد کرده است که می‌تواند نیاز به هر نوع fork را کاملاً دور بزند. بلاکچین‌ها می‌توانند بدون نیاز به هیچ نوع مداخله انسانی، خود را به طور موثر به روز کنند. اساساً، بلاکچین پولکادات دارای سیستمی از مکانیسم‌های رأی گیری شفاف در Relay Chain است. شرکت کنندگان در  Relay Chain در مورد ابتکارات مهم توسعه با هدف به روزرسانی و امنیت شبکه پولکادات رأی می‌دهند. در پولکادات دو نوع نقش حاکمیت وجود دارد و این اعضای شورا و کمیته فنی هستند.

همانطور که در بسیاری از پروتکل‌های دیگر حاکمیت وجود دارد، در این مورد، پولکادات، برای شرکت در این تصمیمات حاکمیت استفاده می‌شود. این شامل ارائه پیشنهادات، پیوند و رای گیری است. در اینجا یک نکته دیگر نیز وجود دارد که باید به آن اشاره کرد، هر یک از این تکه ها، Para Chains آزاد هستند تا مکانیزم‌های حکمرانی خود را توسعه دهند. آنها نیازی به مطابقت با شبکه پولکادات ندارند. این به آنها آزادی می‌دهد تا سازوکاری متناسب با شرایط فردی آنها ایجاد کنند. به هر حال، این فقط یک مرور کلی است. اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، اطلاعات بیشتری در مورد دولت در زیر وجود دارد. من می‌دانم که می‌خواهم به یکی از مهمترین اجزای شبکه بروم: صحبت کردن در مورد توکن پولکادات بومی.

توکن Polkadot

سه هدف مشخص وجود دارد که توسط توکن پولکادات برآورده می‌شود. اینها استاکینگ، کارمزد و باندینگ و دولتها هستند.

Staking: اولاً، و شاید مهمتر از همه شما معامله‌ای را داشته باشید. این مورد اصلی در اجماع در مورد Relay Chain در مورد وضعیت معاملات درPara Chain  است. اعتبارسنج‌ها پولکادات را در این امر مشارکت می‌کنند. همچنین به عنوان یک عامل بازدارنده برای هر نوع رفتار غیر صادقانه عمل می‌کند. مانند مورد دیگر سیستم‌های اثبات سهام است. پاداشهایی وجود دارد که متناسب با مبلغی که شرط‌بندی می‌شود، به آنها تعلق می‌گیرد.

کارمزدها: مورد بعدی استفاده پولکادات مواردی است که در آن ما کارمزد تراکنش داریم. برای ارسال پیام به سایر زنجیره‌های پارامتر، کاربران باید پولکادات را به validator ها بپردازند. شما می‌توانید این مسئله را شبیه gas  در فضای اتریوم حساب کنید، با این تفاوت که این هزینه‌ها برای ارسال داده‌ها به خارج از Para Chain تنظیم وضعیت در Relay Chain پرداخت می‌شود. بنابراین فقط حواستان به این باشد.

Bonding: مورد استفاده دیگر از این توکن ها، عملکردشان به عنوان پیوند است. اساساً، اگر می‌خواهید Para Chain جدیدی راه اندازی کنید، برای انجام آن مجبورید مقداری پولکادات را به کار بگیرید. هنگامی که این Para Chain ها منسوخ می‌شوند یا دیگر استفاده نمی‌شوند. با برداشتن آن رمزهای پیوندی می‌توان آنها را از شبکه حذف کرد.

حکمرانی: و در نهایت به بخش نظارت و حکوت می رسید. از رمزهای پولکادات برای کنترل شبکه از طریق حاکمیت غیر زنجیره‌ای استفاده می‌شود. کسانی که توکن‌ها را در اختیار دارند، به پیشنهادات مهمی که شامل موارد زیر است رأی می‌دهند. هزینه‌های شبکه، پویایی حراج، برنامه افزودن زنجیره‌های پاراگراف و به روزرسانی‌ها یا سایر اصلاحات.

بنابراین، به وضوح موارد زیادی برای استفاده از رمز پولکادات وجود دارد. اما برای تعیین میزان ارزشمند بودن آن، باید به اقتصاد توکنی گسترده تری نگاه کنیم.

توجیهات Polkadot

وقتی پولکادات در ابتدا فروخته شد. 10 میلیون مورد پولکادات وجود داشت. حالا اگر فکر می‌کنید برای عرضه اولیه این مقدار بسیار کم است، این همان دلیلی است که پولکادات بخاطر آن یکی از رأی های حکومتی on-chain خود را نگه داشت تا وقتی که در این مورد تصمیم گیری کند که آیا باید عرضه توکن را دوباره پایه گذاری کند یا نه. این رأی‌گیری با 86 درصد رای موافق اون عرضه به تصویب رسید.

ترجیح رای دهندگان این بود که آنها باید عرضه کل را با ضریب 100 برابر افزایش دهند. بنابراین، این امر باعث افزایش عرضه از 10 میلیون پولکادات به 1 میلیارد پولکادات شد. بنابراین، این نه تنها نشانگر خوبی برای نحوه استفاده از حاکمیت غیر زنجیره‌ای در شبکه پولکادات بود، بلکه استفاده از پولکادات را بسیار کاربردی تر میکند و اساسا اعشار آن را نیز کمتر می کند. اکنون، نکته دیگری که باید در مورد اقتصاد توکنی بدانید این است که منبع محدودی نخواهد داشت. در نتیجه مزایایی که برای validator ها برای حفاظت از Relay Chain وجود دارد، پروتکل تورم خواهد کرد. در حال حاضر، نرخ تورم هدف با 10٪ در سال تنظیم شده است که کل عرضه حدود 50٪ است. این امر در آنجا پویا است و می‌تواند بر اساس مقدار واقعی ذخیره شده، به سمت بالا یا پایین تنظیم شود. بخشی از این پولکادات ها که به تازگی ساخته شده اند تعلق می گیرد به تولید کنندگان بلوک، validator های بلوک ها، و خود بلوک ها، در حالی که قسمت باقیمانده به خزانه داری می رود.

نسبت دقیق اینها نیز متفاوت خواهد بود. این خزانه همچنین یکی دیگر از اجزای‌بخش فرماندار پولکادات است، زیرا می‌تواند برای تأمین بودجه توسعه آینده مورد استفاده جامعه قرار گیرد. پس این خوب و مفید است. اما این موضوع چگونه روی قیمت پولکادات تأثیر می‌گذارد؟ خب، واضح است که تورم موجب افزایش عرضه خاص میشود که این باعث قیمت های نجومی میشود. با این حال، شما همچنین باید در نظر بگیرید که در طرف عرضه نیروهای مقابله‌ای وجود دارند که می‌توانند این تأثیر تورمی را کاهش دهند. در مرحله اول وقتی ما معتبر هستیم که پولکادات ​​قفل شده آنها را بدست آوریم تا سهمی از آن پاداش‌های بلوکی بدست آوریم. سپس شما همچنین سازندگان Para Chain را دارید که برای ایجاد این زنجیره دو پیوند دارند. هم استکینگ و هم بوندینگ پولکادات ​​را از بازار آزاد خارج می‌کند و از این رو عرضه در گردش را کاهش می‌دهد. در پایان، تنها عواملی که بر قیمت تأثیر می‌گذارد، تعادل عرضه و تقاضا در بازار است. همچنین یک تقاضای اضافی وجود دارد که نمی‌توانید فراموش کنید و آن تقاضا برای پرداخت هزینه‌ها است.

هرچه اکوسیستم پولکادات بزرگتر شود، Para Chains بیشتری مجبور به پرداخت هزینه برای ارسال اطلاعات می‌شود و بنابراین تقاضای بیشتری برای پولکادات وجود دارد. و البته یک مورد استفاده دیگر از رمزهای پولکادات وجود دارد که برای حاکمیت غیر زنجیره‌ای است. کاربرد دیگری هم برای توکن پولکادات وجود دارد برای حکومت غیربلاکچین کاربری دارد. اگر چیزی باشد ما آن را از DeFi craze یاد گرفته‌ایم. این است که توکن های حاکمیت علی رغم نداشتن موارد استفاده دیگر، می‌توانند ارزیابی‌های دیوانه‌واری داشته باشند.

بنابراین، با در نظر گرفتن اینها، شما در حال سرویس دهی به کسانی که در حال استکینگ و بوندیگ دات هستند، می‌باشید و عرضه به آنها را کاهش داده اید. آنوقت از Para Chain ها تقاضا دارید که کارمزدها را بپردازند و از کسانی که دوستدار پولکادات هستند میخواهید در رأی گیری شرکت کنند. کاهش عرضه و افزایش تقاضا به طور کلی موجب افزایش قیمت است. من همچنین فکر می‌کنم که این احتمالاً نرخ تورم پاداش بلوک سالانه را خنثی می‌کند. بنابراین، اقتصاد توکنی چشمگیر است، اما اوضاع برای پولکادات در بازار آزاد چگونه است؟

معامله و قیمت پولکادات Polkadot

به نظر می‌رسد علاقه زیادی در سراسر هیئت مدیره وجود دارد. حتی قبل از فعال شدن انتقال در شبکه در تاریخ 18 اوت. حجم گسترده‌ای از معاملات توکن‌های پولکادات وجود داشت. این معاملات در مبادلاتی مانند Huobi، OKEx، Binance، JEX و غیره بود.

در ابتدای سال 2021، پولکادات (DOT) با رشد 5/8  میلیارد دلاری در بازار و قیمت 44/9 دلار در رتبه 6 در میان سایر رقبای قدرتمند قرار گرفت.

سپس در هجدهم اوت، کراکن آن را نیز لیست کرد، که شکی نیست از روی اعتماد به نفسشان بوده. البته همه کسانی که قبل از 21 اوت با این قیمت‌ها معامله می‌کردند. برای محاسبه پایه ضریب 100 را تنظیم کردند.

همچنین من کاملاً سوظن دارم که پولکادات ​​سریعاً در لیست Coinbase ردیابی می‌شود. چرا چنین فکری می‌کنم؟ تعدادی سرنخ وجود دارد.

اولاً، در سپتامبر سال 2019، Coinbase در واقع ذکر کرد که آنها در حال بررسی لیست پولکادات به همراه تعداد دیگری از دارایی‌ها هستند. همچنین بدون شک Orchid را در آن لیست می‌شناسید. توکنی که از اواخر سال گذشته که آن را پوشش دادم کاملاً در حال پیشرفت است.

شاهد دیگری بر این قضیه این است که حضانت Coinbase از پولکادات پشتیبانی می‌کند. این نشان می‌دهد که Coinbase قبلاً برخی از راه‌های ادغام فناوری پولکادات را در سیستم عامل خود دنبال کرده است. اساساً برای آنها به راحتی کافی است که این کار را از طریق پلتفرم حضانت انجام دهند. و نکته آخر اینکه Coinbase قبل از این پولکادات را جایگزینی بالقوه برای اتریوم دانسته بود. به وضوح می‌بینید که ذهن آنها را درگیر کرده است. البته اینها فقط سوظن من است. ممکن است اشتباه کرده باشم، بنابراین نقل قول نکنید.