هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!

urlfa.com

در اوایل سال 2009، یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، با نام مستعار Satoshi Nakamoto یک برنامه نرم افزاری منتشر کرد که بیت‌کوین، اولین ارز رمزنگاری شده را ایجاد کرد. از آن زمان به بعد، بیت‌کوین جذابیت گسترده‌ای در سراسر جهان کسب کرد و صدها ارز دیجیتال دیگر را نیز الهام بخشید. امروزه شاهد افزایش روز افزون افرادی هستیم که در پی آموزش ارز دیجیتال، تحلیل، بررسی و درک مفاهیم مهم و کاربردی در این حوزه مانند هارد فورک در بیت کوین و… اقدام به شرکت در کلاس آموزش ارز دیجیتال می‌کنند.

در این مقاله از سری مقالات خانه سرمایه قصد داریم که به بررسی مفهوم هارد فورک در بیت کوین بپردازیم. اگر شما نیز از فعالان حوزه ارزهای رمزنگاری شده هستید و یا به تازگی به این حوزه ورود کرده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مبحث مهم در ارزهای دیجیتال را از دست ندهید و تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف هارد فورک بیت کوین

شمار زیادی از ارزهای رمز پایه از فناوری‌های نوین استفاده می‌نمایند که پیش از این در برنامه و مفهوم اولیه Satoshi وجود داشته است. بعضی سعی در بهبود مدل بیت‌کوین در جهت سازگاری بیشتر آن دارند و در بعضی مواقع، تغییرات بیت‌کوین موجب تحولاتی می‌شود که بر اساس همان مفهوم و برنامه اساسی استوار است، اما از اصل خیلی متفاوت دارد.

هاردفورک به تغییرات نرم افزاری مربوط است که با نسخه های قدیمی سازگار نیست و تمامی کاربران برای انجام تراکنش‌ها و اعتبار سنجی باید نرم افزار خود را بروز رسانی کنند؛ زیرا نودها در صورت عدم بروز رسانی از شبکه جدا می شوند و نمی‌توانند تراکنش های جدید را تایید کنند.

در دنیای ارزهای دیجیتال به تغییرات ایجاد شده در شبکه که منجر به نقض قوانین قبلی می شود، هارد فورک گفته می شود. به عنوان مثال می توان به میزان سرعت تراکنش های شبکه بلاکچین بیت کوین اشاره کرد.

در بلاک چین بیت کوین سرعت هر تراکنش چیزی حدود 3 تا 7 تراکنش در ثانیه است که به دلیل حجم بالای تراکنش ها در این شبکه، انجام یک تراکنش ممکن است بین 30 دقیقه تا 16 ساعت زمان ببرد که این میزان بسیار زیاد است.

ورود بیت کوین کش

برای برطرف کردن مشکل میزان سرعت تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین بیت کوین، برنامه نویسان پیشنهاد یک هاردفورک جدید را برای این شبکه ارائه کردند که منجر به ایجاد ارز جدید بیت کوین کش شد.

این ارز جدید از همان شبکه بلاکچین بیت کوین استفاده می‌کند با این تفاوت که سرعت انجام تراکنش‌های آن حدود 30 تا 60 تراکنش در ثانیه نسبت به بیت کوین افزایش یافته است.

هاردفورک بیت کوین علاوه بر افزایش سرعتف کارایی‌های بیشتری نسبت به بیت کوین داراست، اما به دلیل محبوبیت و مقبولیت بیشتری که بیت کوین نسبت به بیت کوین کش (هاردفورک بیت کوین) دارد، هاردفورک نتوانست جای خود بیت کوین را بگیرد.

فورک های بیت کوین

با تغییر فروض اساسی بیت‌کوین می‌توان گفت بلاک چین بیت‌کوین فرایندی را تجربه کرده است که به‌عنوان فورکینگ مشهور است و با انشعاب بلاک‌ چین به دو موجودیت کاملاً مجزا تقسیم می‌شود.

در واقع از طریق این روند انشعاب ارزهای دیجیتالی مختلفی تاکنون با نام‌های مشابه بیت‌کوین ایجاد شده است. نظیر این موارد را می‌توان به Bitcoin Cash و Bitcoin Gold اشاره نمود.

برای سرمایه‌گذار عادی در ارزهای رمز پایه‌ای، تشخیص این تفاوت بین ارزهای رمز پایه و نقشه‌برداری از چنگال‌های مختلف در یک جدول زمانی بسیار دشوار خواهد بود. در ادامه، شماری از مهم‌ترین چنگال‌های بلاک‌چین بیت‌کوین طی چندین سال گذشته را مرور می‌نماییم.

درک هارد فورک در بیت کوین

اندکی پس از انتشار بیت‌کوین در سال 2009 ، Satoshi اولین بلوک بلاک‌چین بیت‌کوین را استخراج نمود و به‌عنوان Genesis Block معرفی گردید و با این نام شناخته می‌شود و نشان‌دهنده تأسیس ارز رمزنگاری شده همان‌طور که ما امروزه می‌شناسیم است.

در اوایل این روند Satoshi موفق شد تغییرات زیادی در شبکه بیت‌کوین ایجاد نماید. این مسئله به طور فزاینده‌ای سخت شده است اما با انجام این تغییرات جایگاه کاربران بیت‌کوین با اختلاف چشمگیری رشد نمود.

بروز رسانی بیت کوین

واقعیت این است که هیچ شخص یا گروهی نمی‌تواند تعیین کند چه زمانی و به چه نحوی بیت‌کوین باید به‌روزرسانی گردد از این رو ترتیب روند به‌روزرسانی سیستم این مجموعه پیچیده‌تر شده است. در سال‌های پس از Genesis Block ، چندین هارد فورک در بیت کوین دیگر نیز وجود داشته است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که علاوه بر هارد فورک، ارزهای رمزنگاری شده نظیر بیت‌کوین نیز دچار چنگال نرم شده‌اند. سخت فورک و نرم فورک در این‌که نرم فورک منجر به ارز جدید نمی‌شود، تفاوت دارند. نرم چنگال‌ها در واقع یک تغییر در پروتکل بیت‌کوین می‌باشد، اما محصول پایانی بدون تغییر باقی خواهد ماند. چنگال‌های نرم با گذشت زمان سازگار می‌شوند.

نحوه پیاده‌سازی بیت کوین

در طی یک هارد فورک در بیت کوین، نرم افزار پیاده و اجرا سازی بیت‌کوین و روش‌های استخراج آن به‌روزرسانی می‌گردد. هنگامی‌که کاربر نرم‌افزار خود را به‌روزرسانی می‌نماید، نسخه جدید تمام تراکنش‌های نرم‌افزار قدیمی را رد می‌کند و به طور مؤثر می‌توان گفت شاخه جدیدی از بلاک‌چین ایجاد می‌کند.

با این حال، کاربرانی که نرم‌افزار قدیمی را حفظ می‌کنند و همچنان به پردازش معاملات با نسخه قدیم ادامه می‌دهند، به این معنی که یک مجموعه معاملات موازی در دو زنجیره مختلف انجام می‌گردد.

هارد فورک بیت‌کوینXT

بیت‌کوین XT جز نخستین هارد فورک‌های قابل‌توجه بیت‌کوین می‌باشد. این نرم‌افزار توسط مایک هرن در اواخر سال 2014 بنیاد نهاده شد که شامل چندین ویژگی جدید و روزآمد می‌باشد.

با اینکه با نسخه قبلی بیت‌کوین حداکثر هفت تراکنش در ثانیه مجاز بود، با نسخه جدید بیت‌کوین XT تراکنش در هر ثانیه به 24 رسید. برای رسیدن به این هدف، پیشنهاد افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت داده شده است.

Bitcoin XT در اواخر تابستان 2015 در ابتدا با بیش از 1000 گره نرم‌افزار خود را با موفقیت اجرا نمود. با این وجود، فقط چند ماه بعد، این پروژه استقبال کاربران را از دست داد و متعاقباً توسط کاربران رها شد. امروزه Bitcoin XT دیگر در دسترس نمی‌باشد، وب‌سایت اصلی آن نیز اکنون از بین رفته است.

معرفی بیت کوین کلاسیک

بررسی هارد فورک در بیت کوین

زمانی که Bitcoin XT کاهش یافت، برخی از اعضای انجمن هنوز می‌خواهند اندازه بلوک افزایش بیابد. در مقابل، گروه توسعه دهندگان Bitcoin Classic که در اوایل سال 2016 آن را راه‌اندازی کردند. برخلاف XT که پیشنهاد داده بود که اندازه بلوک را به 8 مگابایت افزایش دهد، کلاسیک قصد داشت آن را فقط به 2 مگابایت ارتقا دهد.

همانند Bitcoin XT ، Bitcoin Classic با تقریباً 2000 گره برای چندین ماه در طی سال 2016 موردعلاقه و استقبال اولیه کاربران قرار گرفت. این پروژه امروز نیز وجود دارد و به کار خود ادامه می‌دهد. حتی جمعی از توسعه دهندگان به شدت از Bitcoin Classic پشتیبانی و حمایت می‌کنند. با این حال، به نظر می‌رسد جامعه ارزهای رمز پایه بزرگ‌تر معمولاً به گزینه‌های دیگری روی می‌آوردند

آشنایی با بیت کوین نامحدود

Bitcoin Unlimited از ابتدا انتشار در اوایل سال 2016 تا همین لحظه چیزی شبیه به یک راز باقی مانده است. توسعه دهندگان این پروژه اطلاعات کمی منتشر کردند مثلاً کدی را منتشر کرده اما مشخص نکردند که به چه نوع چنگال احتیاج خواهد داشت.

Bitcoin Unlimited به ماینرها اجازه می‌دهد که برای تصمیم‌گیری در مورد اندازه بلوک‌های خود، برحسب نظر خود گره‌ها و ماینرها اندازه بلوک‌هایی را که می‌پذیرند، تا سقف 16 مگابایت، متمایز نمایند. برخلاف برخی علاقه‌ها و زمان طولانی‌مدت، بیت‌کوین نامحدود تا حد زیادی موفق به کسب مقبولیت از سوی کاربران نشده است.

ایده شاهد تفکیک شده (SegWit)

پیتر ویلو، توسعه‌دهنده Bitcoin Core ، ایده شاهد تفکیک شده (SegWit) را در اواخر سال 2015 پیشنهاد و ارائه داد. به زبان ساده‌تر هدف از SegWit کاهش اندازه هر معامله بیت‌کوین بود. در نتیجه اجازه می‌دهد معاملات بیشتری به طور هم‌زمان صورت گیرد. SegWit از نظر فنی یک چنگال نرم محسوب می‌شد. با این حال، ممکن است پس از طرح اولیه هارد فورک در بیت کوین به شما کمک نماید.

معرفی بیت کوین کش

در پاسخ به SegWit ، شماری از توسعه دهندگان و کاربران بیت‌کوین تصمیم گرفتند که برای ممانعت از به‌روزرسانی پروتکل ایجاد شده است، یک هارد فورک در بیت کوین ایجاد نمایند. بیت‌کوین کش نتیجه این چنگال سخت محسوب می‌شود. در تاریخ اوت 2017 ، وقتی‌که کیف پول‌های Bitcoin Cash معاملات و بلاک‌های بیت‌کوین را رد کرد، از بلاک چین اصلی نیز جدا شد.

اما بیت‌کوین کش همچنان موفق‌ترین هارد فورک در بیت کوین ارز رمزنگاری اولیه محسوب می‌شود. از آوریل 2021 ، یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ با سقف بازار قرار گرفته است که بخشی از آن به دلیل حمایت بسیاری از چهره‌های سرشناس در جامعه ارزهای رمز پایه و بسیاری از معاملات رایج است. بیت‌کوین کش بلوک‌های 8 مگابایتی را مجاز می‌داند و پروتکل SegWit را رد می‌کند.

نگاهی به بیت کوین طلا

Bitcoin Gold یک چنگال سخت محسوب می‌شد که کمی پس از بیت‌کوین به‌عنوان پول نقد، در اکتبر 2017 دنبال شد. هدف سازندگان این هارد فورک بازگرداندن قابلیت استخراج با واحدهای پردازش گرافیکی اساسی (GPU) بود، زیرا احساس می‌کردند ماینینگ از نظر کاربران بیش از حد تخصصی شده است تجهیزات و سخت‌افزار موردنیاز خود را می‌طلبد.

نگاهی به تاریخ استخراج بیت کوین

در ابتدا استخراج بیت‌کوین توسط لپ‌تاپ‌های شخصی و رایانه‌های رومیزی امکان‌پذیر بود، اما رشد روزافزون استخراج توسط کاربران و همچنین ظهور سخت‌افزار Application Specific Integrated Circuit (ASIC) که به طور خاص به‌منظور استخراج بیت‌کوین تعبیه شده است، با این روش استخراج، سودآوری بیت‌کوین را در خانه با استفاده از سرعت پردازش یک رایانه شخصی غیرممکن کرده بود. برخی از چنگال‌های بیت‌کوین، مانند Bitcoin Gold ، سعی کرده‌اند با تغییر سخت‌افزار لازم برای ایجاد ارتباط شبکه، بیت‌کوین را بیشتر در دسترس عموم قرار دهند.

یک مزیت منحصر به فرد

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سخت چنگال Bitcoin Gold “پیش استخراج” بودن آن شمرده می‌شود. فرایندی که تیم توسعه پس از انجام چنگال 100000 سکه استخراج نمود.

بسیاری از این سکه‌ها در جهت اهدا قرار گرفتند و توسعه دهندگان نشان داده‌اند که این سکه‌ها برای رشد و تأمین مالی مجموعه سیستم طلای بیت‌کوین استفاده می‌شود.

همچنین بخش دیگری از این سکه‌ها به‌عنوان پرداختی برای توسعه دهندگان نیز در نظر گرفته شد. به طور کلی می‌توان گفت، Bitcoin Gold به شمار زیادی از اصول اساسی بیت‌کوین پایبند است. با این حال، الگوریتم اثبات کار (PoW) که استخراج‌کنندگان نیاز دارند، متفاوت است.

معرفی SegWit2X

هنگامی‌که SegWit در آگوست 2017 اجرایی شد. توسعه دهندگان برای ارتقا مرحله دوم پروتکل برنامه‌ریزی کردند. این قابلیت که به SegWit2x معروف است، باعث ایجاد یک هارد فورک در بیت کوین می‌شود و اندازه بلوک آن دو مگابایت است.

قرار بود SegWit2x به عنوان یک هارد فورک در نوامبر 2017 برگزار گردد. با این وجود، تعدادی از شرکت‌ها و افراد جامعه بیت‌کوین که در ابتدا از پروتکل SegWit پشتیبانی می نمودن، تصمیم گرفتند که از مرحله دوم خارج شوند این می‌تواند تأثیر زیادی در انواع معاملات که چنگال جدید پذیرفته است داشته باشد.

در تاریخ 8 نوامبر 2017 ، تیم پشتیبان SegWit2x اعلام نمود که هارد فورک برنامه‌ریزی‌شده آنها به دلیل اختلافات زیاد بین طرف‌داران قبلی پروژه لغو شده است.

سؤالات متداول هارد فورک در بیت کوین

  • چنگال Bitcoin برای Dummies چگونه است؟

آسان‌ترین راه برای تصور کردن چنگال در بلاک‌چین ارز رمزنگاری شده، این است که چنگال مجموعه قوانین جدیدی را برای دنبال‌کردن بیت‌کوین معرفی نماید. بعد از یک چنگال، بلاک‌چین بیت‌کوین به دو مسیر روبه‌جلو تقسیم می‌شود. با معرفی یک قانون جدید، کاربران که بلاک‌چین خاص بیت‌کوین را استخراج می‌کنند می‌توانند برای پیروی از قوانین قانون دیگری انتخاب کنند. این انتخاب مشابه چنگال موجود در جاده است.

  • نخستین چنگال بیت‌کوین چه بود؟

هارد فورک در بیت کوین به نام‌های Bitcoin Cash و Bitcoin Gold به‌عنوان 2 هارد فورک بزرگ شناخته شده است. گرچه چنگال‌های کوچک‌تر و دیگری نیز موجود بوده است. اولین فورک بیت‌کوین Bitcoin XT بود که در سال 2014 توسط مایک هرن راه‌اندازی شد. در حالی که نسخه قبلی بیت‌کوین حداکثر 7 تراکنش در ثانیه مجاز بود، بیت‌کوین XT در واقع 24 تراکنش در ثانیه را هدف قرار داد. برای رسیدن به این هدف، پیشنهاد افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به 8 مگابایت داده شده است.

  • در چه بازه زمانی بیت‌کوین فورک کرد؟

چنگال‌ها معمولاً به‌منظور افزودن ویژگی‌های جدید به‌صورت زنجیره بلوکی انجام می‌شوند. بیت‌کوین از زمان معرفی به‌عنوان نخستین بار در سال 2009 مورد چنگال‌های مختلفی قرار گرفت. هر یک از این قسمت‌ها نسخه‌های جدیدی از ارز بیت‌کوین را ایجاد نمود. بیت‌کوین به عنوان یک کد منبع باز انتشار یافت و قرار بود با گذشت زمان بهبود یابد. چنگال‌های بیت‌کوین نتیجه طبیعی ساختار سیستم بلاک‌چین بود که بدون اختیارات مرکزی فعالیت می‌کرد. اولین چنگال بزرگ بیت‌کوین مربوط به اواخر سال 2014 است.

  • تعداد دفعات چنگ زدن بیت‌کوین؟

به طور کلی 105 هارد فورک در بیت کوین وجود داشته است. بسیاری از این پروژه‌ها بسیار جزئی بوده است. در حقیقت از این 105 چنگال، تنها 74 مورد پروژه فعال محسوب می‌گردد. 31 چنگال باقیمانده دیگر پروژه‌های تاریخی هستند که دیگر مربوط به دارندگان بیت‌کوین محسوب نمی‌شود.

سخن آخر

هر هارد فورک دربیت کوین می‌تواند تأثیر عمیقی بر ارز رمز پایه داشته باشد. غالباً یک‌زمان ناپایدار برای ارز رمزنگاری شده تلقی می‌گردد. در بعضی مواقع، جامعه درباره ضرورت و میزان تأثیر تغییراتی که توسط چنگال ایجاد می‌شود، دچار اختلاف می‌شود. علاوه بر این‌ها، قیمت ارز رمز پایه به طور کلی در زمان تولید یک فورک بسیار ناپایدار می‌شود.