انواع پسوند و کاربرد دامنه | دامین (Domain) سایت / وبسایت (Website)

urlfa.com

1. پسوند com.

پسوند دات کام را می‌توان رایج ترین پسوند میان تمامی پسوندهای دامنه دانست. کام مخفف commercial به معنی تجاری است. به همین خاطر استفاده از com. برای کسانی که قصد دارند تجارت الکترونیک خود را داشته باشند بسیار مناسب است. اکثر شرکت‌های فعال در سرتاسر جهان از این پسوند برای ساخت دامین خود استفاده می‌کنند.

2. پسوند int.

این پسوند مخفف کلمه international به معنی بین المللی است. از int. برای ساخت دامین سازمان‌های بین المللی استفاده می‌شود.

3. پسوند net.

این پسوند مخفف network به معنای شبکه می‌باشد. به همین دلیل برای شرکت‌هایی که در زمینه ارائه خدمات اینترنتی مثل هاست، فروش دامنه و غیره فعالیت می‌کنند، مناسب می‌باشد. همچون دامنه urlfa.com که در حوزه هاستینگ فعالیت دارد.

4. پسوند gov.

پسوند gov. مخفف کلمه government به معنی دولت است. در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه وب سایت‌های دولتی استفاده می‌شود.

5. پسوند info.

این پسوند مخفف کلمه Information به معنای اطلاعات است. معمولا سایت‌هایی که در زمینه اطلاع رسانی درباره حوزه‌های مختلف فعالیت دارند از این پسوند برای دامنه خود استفاده می‌کنند.

6. پسوند org.

پسوند org. یکی دیگر از پسوندهای رایج است که مخفف کلمه Organization به معنای سازمان است. معمولا از این پسوند برای دامنه سازمان‌های خصوصی که فعالیت‌های آن تجاری نمی‌باشد، استفاده می‌شود. معروف ترین سایتی که می‌توان مثال زد urlfa.org است که فعالی کاملا غیرتجاری و آموزشی دارد.

7.پسوند name

پسوند name را می‌توان اولین پسوندی دانست که برای اشخاص حقیقی معرفی شده است. کسانی که قصد دارند وب سایتی به نام خود راه اندازی نمایند، می‌توانند از name برای ساخت دامنه خود استفاده کنند.

8. پسوند edu.

این پسوند مخفف education به معنای کسب دانش است. به همین دلیل نیز برای ایجاد سایت‌هایی که محتوای آموزشی دارند به کار برده می‌شود.

9. پسوند mobi

این کلمه مخفف mobile است و برای شرکت‌هایی که خدمات مربوط به گوشی‌های تلفن همراه را ارائه می‌دهند گزینه بسیار مناسبی است.

10. پسوند biz.

biz مخفف business به معنی تجارت است. در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه سایت‌های تجاری استفاده می‌شود.

11. پسوند Travel.

travel. به معنای سفر است. به همین دلیل برای شرکت‌هایی که در زمینه خدمات مسافرتی فعالیت دارند انتخاب مناسبی است.

12. پسوند ws.

این پسوند همانند ir. دامنه ملی یک کشور دیگر به شمار می‌رود. اما از آنجایی که مخفف آن به کلمه website به معنی وب سایت نیز شباهت دارد، گاها از آن برای ایجاد سایت‌های مختلف نیز استفاده می‌شود.

13. پسوند tv.

پسوند tv. نیز همانند مورد قبل پسوند دامنه ملی کشور توالو است. اما این پسوند نیز به دلیل شباهتی که به مخفف televesion دارد، برای ایجاد وب سایت‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

14. پسوند ac.

ac پسوند ملی مجموعه جزایر آسکنشن است. اما به دلیل شباهتی که به مخفف کلمه academy به معنای تحصیلات عالی دارد، مورد توجه سازمان‌های آموزشی می‌باشد.

15. پسوند ir.

این پسوند انحصارا متعلق به دامنه‌های ایرانی است. کسانی می‌توانند برای ثبت این دامنه اقدام کنند که به شکل رسمی مقیم کشور ایران هستند. این پسوند به دلیل ایرانی بودن و همچنین رایج بودن به یکی از پسوندهای محبوب برای ثبت انواع دامنه سایت ها تبدیل شده است. ir. انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم نمود. البته دقت داشته باشید برای ثبت این دامنه به شناسه ایرنیک نیاز دارید، و قبل از ثبت باید نسبت به ساخت شناسه ایرنیک اقدام نمایید.

16. پسوند gov.ir.

از این پسوند برای ساخت نام دامین مراکز دولتی و سایر ارگان‌های نظام مثل وزارتخانه ها، قوه مقننه یا قوه قضاییه استفاده می‌شود. درخواست کتبی در سربرگ موسسه متقاضی باید ارائه شود.

17. پسوند co.ir.

تابحال به این فکر کرده اید که معنی پسوند co چیست؟ کسانی که شرکت خود را ثبت کرده اند و می‌خواهند پسوند ملی مخصوص به حوز فعالیت خود را داشته باشند، می‌توانند از co.ir. استفاده نمایند. این پسوند برای ثبت دامنه شرکت‌های غیردولتی گزینه بسیار مناسبی است. به یاد داشته باشید که برای ثبت این domain باید مجوز دریافتی را ارائه دهید.

18. پسوند ac.ir.

ac مخفف academy است. به همین دلیل از این پسوند در کنار ir. برای موسسات آموزش عالی که مجوزهای لازم را دریافت کرده اند و به شکل قانونی فعالیت می‌کنند مناسب است. ارائه کپی مجوز دریافت شده الزامیست.

19. پسوند sch.ir.

استفاده از پسوند sch.ir. برای نام دامنه موسسات آموزشی دارای مجوزهای لازم از وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بسیار مناسب می‌باشد. ارائه کپی مجوز دریافت شده و همچنین درخواست کتبی در سربرگ موسسه ضروری می‌باشد.

20. پسوند org.ir.

org مخفف کلمه organization است. معمولا مراکز علمی یا موسسات آموزشی ثبت شده از پسوند ملی org.ir. برای ثبت دامین خود استفاده می‌کنند. موسساتی می‌توانند از این پسوند استفاده نمایند که دولت ایران را به عنوان یکی از اعضای خود داشته باشند. همچنین متقاضیان می‌بایست کپی روزنامه رسمی موسسه خود را نیز ارائه دهند.

21.پسوند net.ir.

از این پسوند می‌توان برای ساخت دامنه شرکت‌هایی که خدمات شبکه یا ISP ارائه می‌دهند، استفاده نمود. به خاطر داشته باشید که داشتن مجوز ISP برای کار با پسوند net.ir. ضروری است.

22. پسوند id.ir.

اشخاص حقیقی که تابعیت ایران را دارند، می‌توانند با ارائه تصویر شناسنامه خود برای ثبت دامنه خود با پسوند id.ir. اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *