کنترل پنل هاست چیست؟ انواع

urlfa.com

یکی از پیش نیازهای مهم در راه اندازی وب سایت، تهیه هاست مناسب و سپس کنترل پنل‌ هاست است. هاست ها انواع مختلفی دارند. همان طور که در آموزش‌های قبلی ذکر کردیم هاست ها بر اساس نوع سیستم عامل به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. هاست ویندوز
 2. هاست لینوکس

تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در چیست؟ کدام یک بهتر است؟

هر کدام از این هاست ها کارایی خاص خود را دارند و برای نوعی وب سایت مناسب هستند. صاحبان وب سایت ها باید بنابر نیازهای خود، نوع وب سایت و ویژگی‌های هاست گزینه مناسب را انتخاب کنند. برای آشنایی بیشتر و انتخاب بهتر می‌توانید تفاوت بین هاست لینوکس و ویندوز را مطالعه کنید.

کنترل پنل‌ هاست

موضوعات این صفحه در مورد :

به عنوان صاحب وبسایت، مدیریت چند وب سایت بدون کنترل پنل‌ هاست بسیار مشکل است پس به برنامه میزبانی سفارشی نیاز داریم. کنترل پنل هاست یک رابط مبتنی بر وب است که قابلیت مدیریت خدمات هاستینگ را دارد. این پانل ها می‌توانند حساب‌های ایمیل، حساب‌های FTP، مدیریت فایل، زیر دامنه ها، مدیریت فضای دیسک، نظارت بر پهنای باند، پشتیبان گیری و… را مدیریت کنند.

زمانی که هاست مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید از کنترل پنل هاست به منظور مدیریت امور مرتبط با هاستینگ استفاده کنید. در واقع به کمک کنترل پنل هاست می‌توان جنبه‌های مختلف میزبانی سایت را مدیریت کرد. کنترل پنل موجب ساده سازی کارها و تسریع روند انجام امور می‌شود.

در انتخاب کنترل پنل‌ هاست دو گزینه بسیار مهم را باید بررسی کرد:

 1. سادگی کنترل پنل هاست : سادگی رابط کاربری بسیار مهم است، در غیر این صورت کاربران سردرگم می‌شوند. کنترل پنل ها باید وظایف مدیر سیستم را ساده سازی کنند تا حتی افراد غیر فنی هم بتوانند وظایف خود را به راحتی انجم دهند.
 2. رابط کاربری مناسب: کنترل پنل هاست باید دارای رابط کاربری مناسبی باشد تا کاربران بتوانند تمام جنبه‌های میزبانی خود را به راحتی مدیریت کنند.

در میان کنترل پنل‌های موجود پنل‌های cPanel و Plesk و DirectAdmin بسیار مشهور هستند.

انواع کنترل پنل هاست لینوکس

1- cPanel

cPanel یک کنترل پنل‌ هاست برای مدیریت برای هاست‌های لینوکس است. رابط گرافیکی جذاب آن به شما کمک می‌کند تا حساب‌های وب سایت خود را به راحتی و به سرعت مدیریت کنید. ابزارهای اتوماسیون برای ساده سازی روند مدیریت وب سایت طراحی شده اند. cPanel از طریق مرورگر کنترل کاملی بر جنبه‌های مختلف وب سایت به شما می‌دهد. فرآیندهایی مانند ایجاد پایگاه داده، تنظیم ایمیل، مدیریت فایل ها و… را ساده می‌کند.

2- DirectAdmin

DirectAdmin کنترل پنلی منبع باز است از طریق رابط کاربری گرافیکی می‌توان به مدیریت سایت، حساب‌های ایمیل و… پرداخت.

امکانات:

 • مدیریت ایمیل و پایگاه داده.
 • ایجاد حساب FTP برای کاربران.
 • مدیریت پسوند frontpage، DNS و مشاهده آمار.
 • و…

3- Zpanel

Zpanel یک کنترل پنل‌ هاست رایگان است به زبان PHP نوشته شده و با Apache، PHP و MySQL اجرا می‌شود.

انواع کنترل پنل هاست ویندوز چیست؟

1- کنترل پنل هاست پلسک Plesk

کنترل پنل‌ هاست Plesk یک راهکار جامع است که برای کنترل میزبانی مشترک، مجازی و اختصاصی استفاده می‌شود. امکاناتی ارائه می‌دهد تا هزینه‌های عملیاتی و منابع کاهش یاد. در حالی که در عین حال افزایش سودآوری، بهره وری و رضایت مشتری. چهار سطح ورود در پلسک وجود دارد که هر سطح دارای نقش و مسئولیت‌های خاصی است:

 1. Administrator: بالاترین نقش است و مدیریت همه جانبه با تمام دسترسی ها را دارد.
 2. Client / Reseller: حساب ورودی لایه دوم برای مدیریت کاربران نهایی.
 3. Domain Owner یا مالک دامنه: این‌ها حساب‌های صاحب دامنه و شخص ثالث هستند.
 4. Mail User

2- کنترل پنل هاست وب سایت پنل WebsitePanel

کنترل پنل‌ هاست WebsitePanel برای مدیریت هاست ویندوز است. پروژه WebsitePanel در طول زمان تکامل یافته و دیگر منبع باز خالص نیست. در حال حاضر دو چرخه شناخته شده از WebsitePanel وجود دارد.

مقایسه انواع کنترل پنل‌ های هاست

اگر چه هر نوع هاست ویژگی‌های خاص خود را دارد و کنترل پنل نیز تابع ویژگی‌های آن است اما وضعیت واقعی پنل‌ها متفاوت هستند. در جدول زیر مقایسه کاملی بین محبوب ترین کنترل پنل‌های هاست و بررسی ویژگی‌های هر کدام انجام شده است:

کنترل پنل هاست کلوکسو kloxo:

این کنترل پنل از جمله ناشناخته ترین کنترل پنل هایی است. لازم می‌باشد بدانید به دلیل این که هزینه استفاده آن ناچیز است در آینده شاید به عنوان بزرگترین رقیب Cpanel و plesk به شمار آید. این کنترل پنل بر روی 8000 سرور دنیا در حال اجرا است و بر روی وب سرورهای 15 مگابایتی هم قابل اجراست. این کنترل پنل قابل نصب بر روی لینوکس است و از امکانات کاملی برای مدیریت منابع وب سایت برخوردار است.

•کنترل پنل هاست اسکتند eXtend:

کنترل پنل extend دارای امکانات بسیاری است که مهمترین آنها در زیر لیست شده اند: امکان backup & restore گرفتن از وب سایت خود امکان بلوک کردن IP address دسترسی به سرور در امنیت بالا امکان دسترسی به کارت‌های پرداخت اینترنتی آنلاین.

•کنترل پنل هاست hosting controller:

کنترل پنل هاست کنترلر قابلیت پشتیبانی از چند زبان را دارد و همچنین مدیریت از DNS, ODB,DNS را داراست. علاوه بر این امکان آمار گیری و مدیریت ایمیل و پوشه‌ها، پشتیبانی برای ثبت دامنه، پوسته‌های قابل برنامه ریزی از دیگر امکانات این کنترل پنل است.