سوئیچ سیسکو چیست و چه کاربردی دارد؟

urlfa.com

اگر با شرکت سیسکو آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که یکی از معتبرترین شرکت‌های دنیا است که در زمینه تولید تجهیزات شبکه فعالیت دارد. سوئیچ سیسکو یکی از محبوب ترین محصولات این شرکت می‌باشد که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و همین موضوع نیز باعث شده است تا به صورت گسترده ای از این سوئیچ‌ها استفاده شود. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره سوئیچ سیسکو صحبت کنیم و اطلاعاتی را در خصوص آن و همینطور کاربردهای مختلف این سوئیچ‌ها در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای آشنایی بیشتر با این موضوع به شما توصیه می‌کنیم حتما ما را در این مطلب همراهی کنید.

سوئیچ سیسکو چیست؟

سوئیچ سیسکو یک سخت افزار بسیار کوچک ولی فوق العاده کاربردی می‌باشد که می‌تواند تمامی ارتباطاتی که در یک محیط وجود دارند را متمرکز کند و باعث شود تا کیفیت ارتباطات افزایش پیدا کند. امروزه سوئیچ‌های سیسکو موفق شده اند که جای روترهای پهن باند را بگیرند و از محبوبیت بسیار زیادی در شرکت‌های مختلف برخوردار باشند. از آنجایی که این محصول در شرکت سیسکو ساخته می‌شود دارای کیفیت بسیار بالایی می‌باشد و ویژگی‌های منحصر به فردی را نیز دارا است که در ادامه بیشتر درباره این ویژگی‌ها صحبت خواهیم کرد.

سیستم عامل سوئیچ های سیسکو

بدون شک یکی از مهمترین عواملی که باعث شده است تا سوئیچ سیسکو امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار باشد این است که این سوئیچ‌ها نرم افزار خاصی را اجرا می‌کنند که نام آن Internetwork operating system است که به اختصار آن را سیستم عامل IOS می‌نامند. به دلیل اختصاصی بودن این سیستم عامل شما می‌توانید به عملکردهای خاصی از این سوئیچ‌ها دسترسی داشته باشید و در نتیجه کار کردن با آن‌ها برای شما راحت تر خواهد بود. نکته بسیار مهم درباره این سیستم عامل این است که IOS یک سیستم عامل متنی است و وظیفه اصلی آن نیز برقراری ارتباط میان سخت افزار و نرم افزار است. این سیستم عامل نه تنها بر روی سوئیچ‌های سیسکو بلکه بر روی سایر تجهیزات مربوط به شبکه ای که این شرکت تولید می‌کند نیز نصب می‌شود و کار کردن با این سخت افزارها را برای شما راحت تر می‌کند. بنابراین می‌توان گفت یکی از مهمترین دلایل محبوبیت شرکت سیسکو به دلیل نرم افزار و سیستم عامل اختصاصی آن می‌باشد.

کاربرد سوئیچ سیسکو در راه اندازی شبکه های بی سیم

سوئیچ سیسکو دارای ویژگی‌های زیادی می‌باشد که یکی از مهمترین آن‌ها این است که به راحتی می‌توان آن را به هر دستگاه ارتباطی متصل کرد و در نتیجه یک شبکه بی سیم را راه اندازی کرد. سوئیچ های سیسکو این توانایی را دارا هستند که بر روی کانکشن‌های بیشتری فعالیت داشته باشند و در نتیجه شبکه بی سیم با کیفیت تری را راه اندازی کنند. نکته دیگری که درباره سوئیچ‌های سیسکو برای راه اندازی شبکه‌های بی سیم وجود دارد این است که شما می‌توانید سوئیچ‌های مختلف را به یکدیگر متصل کنید و در نتیجه شبکه بی سیم بزرگتری را راه اندازی کنید. در سایر شبکه‌های بی سیم و یا حتی شبکه‌های سیمی معمولا شبکه‌های راه اندازی شده گستردگی چندانی ندارند ولی امروزه با استفاده از سوئیچ سیسکو شما به راحتی می‌توانید شبکه‌های گسترده ای را به صورت بی سیم راه اندازی کنید.

نحوه کار کردن این سوئیچ ها به چه شکل می باشد؟

سوال دیگری که ممکن است درباره این سوئیچ‌ها برای شما پیش آمده باشد این است که این سوئیچ‌ها به چه شکلی کار می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این سوئیچ در واقع فریم‌های مختلف را دریافت می‌کند و پردازش‌های مختلفی را بر روی آن‌ها انجام می‌دهد. بعد از انجام پردازش‌ها زمان آن است که مقصد این فریم‌ها مشخص شود که این کار را نیز سوئیچ‌های سیسکو انجام می‌دهند و پورت ارسالی را نیز مشخص می‌کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید مکانیزم اصلی برای انجام این کار بر اساس مک آدرس‌ها سیستم‌هایی که به شبکه متصل هستند صورت می‌گیرد و در واقع سوئیچ‌ها بر اساس این مک آدرس‌ها و جدولی که بر اساس آن‌ها تشکیل می‌دهند مقصد فریم‌های دریافتی و پردازش شده را مشخص می‌کنند. یکی از نتیجه گیری‌های جالبی که این موضوع می‌توان گرفت این است که سوئیچ‌های سیسکو در لایه دوم مدل OSI کار می‌کنند که اگر آشنایی با مفاهیم شبکه داشته باشید حتما می‌دانید که این لایه data link نام دارد.

انواع سوئیچ سیسکو

سوئیچ‌های سیسکو دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن‌ها کاربردهای خاص خود را نیز دارا می‌باشند. به صورت کلی سوئیچ‌های سیسکو را می‌توان بر اساس لایه ای که در آن کار می‌کنند و همینطور عملکرد آن‌ها تقسیم بندی کرد. یکی از محبوب ترین انواع سوئیچ‌های سیسکو سوئیچ‌هایی هستند که در لایه Access فعالیت خود را انجام می‌دهند، سوئیچ‌هایی که در لایه Core and Distribution کار می‌کنند نیز از دیگر انواع سوئیچ‌های سیسکو هستند که شما می‌توانید آن‌ها را برای شبکه‌های خود خریداری کنید. سوئیچ‌های سری MDS که در شبکه‌های SAN کار می‌کنند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در انتها نیز سوئیچ‌های دیتاسنتر و همینطور سوئیچ‌های صنعتی سیسکو را می‌توان نام برد که جز انواع سوئیچ سیسکو به شمار می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *