آموزش استخراج چیا (Chia)

urlfa.com

طی ماه‌های گذشته، محبوبیت استخراج چیا با سرعت بالایی افزایش یافته و این امر منجر به کمبود هارد درایو و SSD در کشور چین شده است. با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال مانند Dogecoin علی رغم عدم ارزش بنیادی با افزایش شدید قیمت مواجه هستند؛ به نظر می‌رسد قیمت رمز ارزی مانند چیا با افزایش محبوبیت آن نیز با سرعت افزایش یابد. در ادامه این مطلب پس از معرفی به آموزش استخراخ چیا می‌پردازیم:

چیا (Chia) چیست؟

چیا یکی از جدیدترین ارزهای رمزنگاری شده بوده و در مارس سال 2021 توسط Bram Cohen راه‌اندازی شده است. چیا دارای سقف 21 میلیون عددی بوده و فرایند استخراج آن مانند بیت‌کوین روزی به پایان می‌رسد. با این تفاوت که در بلاک چین ارز دیجیتال چیا برخلاف بیت‌کوین و اتریوم؛ برای استخراج کوین‌های جدید از الگوریتم Proof of Work استفاده نمی‌شود. در عوض چیا از الگوریتمی جدید با عنوان Proof of Space and Time (PoST) استفاده می‎‌کند.

برای استخراج این رمز ارز دیگر نیازی به سیستم‌های کامپیوتری قوی و بهترین کارت‌های گرافیکی برای حل محاسبات نیست. در عوض تنها چیزی که اهمیت دارد دسترسی به هارد دیسک‌های خالی است تا ارز رمزنگاری شده چیا را از طریق حداقل منابع “فارم” کند. از طرفی تاکنون امکان معامله ارز دیجیتال چیا فراهم نشده؛ و تنها راه بدست آوردن این رمز ارز جدید farming آن است.

آموزش استخراج چیا

برای استخراج چیا به یک حداقل میزان فضای ذخیره‌سازی خالی نیاز است؛ و هر چه این فضا بیشتر باشد طبیعتا برای انجام فرایند استخراج نیز بهتر است. علاوه بر این، برای شروع استخراج؛ لازم است کامپیوتر شما به حداقل سیستم مورد نیاز بلاک چین چیا مجهز شده باشد.

 • پردازنده چهار هسته‌ای 1.5 گیگاهرتز
 • 2 گیگابایت RAM
 • Python7 یا بالاتر

اساسا این حداقل‌ها به راحتی توسط تمام سیستم‌های مدرن برآورده می‌شوند؛ بنابراین، برای شروع فارم چیا تنها به یک کامپیوتر Windows یا macOS یا Linux همراه با SSD نیاز خواهید داشت. با این وجود به احتمال زیاد اختصاص فضای ذخیره‌سازی مناسب تنها مانع شما برای شروع استخراج چیا خواهد بود. در این شبکه بجای استفاده از واژه Miner از واژه Farmer استفاده می‌شود. فارمرهای چیا بر روی فضای ذخیره‌سازی هارد درایو خود اقدام به ایجاد Plot های 101 گیگابایتی می‌کنند.

Plotها حاوی هش هستند و در فرایند اضافه شدن بلاک جدید به زنجیره بلاک‌های قبلی چیا؛ هش موجود در بلاک با هش موجود در Plot فارمرها مقایسه می‌شود. در این میان فارمری که به نزدیک‌ترین نتیجه نسبت به هش موجود در بلاک رسیده باشد، پاداش بلاک جدید را دریافت خواهد کرد

همانطور که ملاحظه کردید استخراج چیا مبتنی بر فضای ذخیره‌سازی سیستم کامپیوتری شما بوده و پیش از هر چیزی لازم است از طریق دانلود و نصب نرم‌افزار Chia Blockchain، فضای ذخیره‌سازی مناسبی را به این فرایند اختصاص دهید.

عضویت در ماینینگ پول یا استخر استخراج چیا

Pooling با هدف افزایش حداکثر شانس کاربر برای دریافت پاداش بلاک چین ایجاد شده و به معنای ترکیب قدرت هشینگ (یا در مورد چیا ترکیب فضای ذخیره‌سازی) با سایر ماینرها است. ماینینگ پول چیا به تازگی راه‌اندازی شده است.

پس از راه‌اندازی ماینینگ پولینگ در بلاک چین Chia، اگر ماینینگ پول شما بیش از 50% ظرفیت کل شبکه را تشکیل دهد؛ تقریبا 50% از رمز ارز چیا را برنده خواهید شد. رمز ارز دریافتی نیز بر اساس میزان کمک هر یک از فارمرهای عضو در پول، میان آنها تقسیم خواهد شد. در ادامه دو استخر استخراج چیا را معرفی می‌‌کنیم

 • استخر استخراج H Pool: در حال حاضر ماینینگ پول یا استخر استخراج متعددی برای استخراج رمز ارز چیا در دسترس نیست. استخر H Pool یکی از اولین استخرهای استخراج ارز چیا است. در این ماینینگ پول چینی کلیدهای خصوصی اعضا از آنها دریافت می‌شود. همانطور که می‌دانید دسترسی به کلیدهای خصوصی به معنای دسترسی به دارایی رمزنگاری شده فرد است. در نتیجه می‌توان گفت دارایی‌های رمزنگاری شده اعضا در استخر استخراج H Pool امنیت کافی را ندارد.
 • استخر استخراج Uupool: استخر Uupool یکی از استخرهای استخراج معتبر است که اخیرا امکان استخراح رمز ارز چیا نیز برای کاربران علاقمند به این رمز ارز فراهم شده است

استخراج مرحله به مرحله ارز دیجیتال چیا

اکنون که با اطلاعات پایه‌ای در مورد چیا آشنا شدیم، به جالب‌ترین قسمت یعنی آموزش مرحله به مرحله استخراج چیا می‌رسیم. راه‌اندازی سیستم کامپیوتری برای شروع استخراج چیا بسیار ساده است تنها کافی‌ست مانند مراحل زیر عمل کنید:

آموزش نصب بلاک چین Chia

شما می‌توانید صفحه دانلود Chia Blockchain را در لینک مسقیم https://github.com/chia-network/chia-blockchain/wiki/install پیدا کنید. پس از ورود به لینک بر اساس سیستم کامپیوتر خود مناسب‌ترین گزینه موجود در صفحه را انتخاب کرده و دانلود را شروع کنید.

به محض پایان مراحل دانلود، فایل ChiaSetup-X.X.X.exe را اجرا کنید. با اجرای این فایل به صفحه‌ای مشابه تصویر پایین هدایت خواهید شد. در این صفحه امکان ساخت کیف پول جدید فراهم است که در ادامه به آموزش آن می‌پردازیم

آموزش ساخت کیف پول برای استخراج چیا

با استخراج چیا، رمز ارزهای جدیدی بدست خواهید آورد؛ بنابراین، برای نگهداری و ذخیره چیا استخراج شده لازم است یک کیف پول دیجیتالی ایجاد کنید. همانطور که در مرحله قلبی اشاره شد با اجرای فایل ChiaSetup-X.X.X.exe به گزینه “Create A New Private Key” دسترسی خواهید داشت؛ با انتخاب این گزینه، به صفحه‌ای مشابه تصویر پایین هدایت می‌شوید

در این صفحه 24 کلمه رندم مختلف به شما نمایش داده می‌شود. لازم است کلمه‌های موجود در این صفحه را به ترتیب در یک کاغذ یادداشت کرده و یا از صفحه عکس تهیه کنید.

در واقع شرط دسترسی به کیف پول چیا ارائه این 24 کلمه با همان ترتیب مشخص شده در تصویر است. بنابراین، برای حفظ دارایی رمزنگاری شده خود بهتر است این کلمات را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید و پس از یادداشت کلمات، کاغذ را در یک مکان مطمئن به دور از دسترس سایرین قرار دهید.

 • پس از یادداشت کلمات، بر روی عبارت سبز رنگ “Next” موجود در پایین صفحه کلیک کنید.
 • در این مرحله ممکن است توسط Windows Firewall یا برنامه امنیتی سیستم عامل مربوطه از شما خواسته شود تا به Chia اجازه دسترسی به برخی از مجوزها را بدهید
 • برای این امر بر روی گزینه “Allow” کلیک کنید

آموزش ساخت Plot برای استخراج چیا

پس از دانلود بلاک چین Chia و ساخت کیف پول؛ آمادگی لازم را برای شروع فارم رمز ارز چیا خواهید داشت. برای اینکار در برنامه بلاک چین Chia، از طریق داشبورد کنار صفحه بر روی گزینه “Plot” کلیک کنید.

 • با کلیک بر روی این گزینه مانند تصویر بالا به صفحه مربوط به Plot هدایت می‌شوید
 • در این مرحله ابتدا باید مشخص کنید که چه میزان فضای ذخیره‌سازی خالی در اختیار دارید
 • برای بررسی میزان فضای ذخیره‌سازی در دسترس، در قسمت Search ویندوز، عبارت “Storage Settings” را جستجو کنید
 • پس از ورود به صفحه تنظیمات فضای ذخیره‌سازی، به قسمت پایین صفحه رفته و گزینه “View Storage Usage on Other Drivers” را انتخاب کنید
 • علاوه بر کاربران ویندوز، افرادی که سیستم عاملی به غیر از ویندوز دارند نیز می‌توانند از طریق Storage Settings میزان فضای ذخیره‌سازی خالی سیستم خود را بررسی و مشاهده کنند
 • از این طریق می‌توانید فضای ذخیره‌سازی در دسترس را مشاهده کرده و تصمیم بگیرید که چه میزان از آن را برای استخراج چیا اختصاص خواهید داد
 • در مثال بالا، 900 گیگابایت فضای خالی در دسترس در درایو E و C موجود است
 • فرض می‌کنیم که در حال حاضر و یا آینده نزدیک به این فضای خالی نیازی نداریم، بنابراین می‌توانیم از فضای هر دو درایوهای C و E؛ برای راه‌اندازی Plot استفاده کنیم

در این مرحله دوباره به برنامه Chia Blockchain رفته و سپس گزینه “Add a Plot” را انتخاب کنید:

با انتخاب این گزینه منویی مانند تصویر بالا به شما نشان داده می‌شود. از این طریق می‌توانید تعداد پلات‌ها، اندازه پلات‌ها و فهرست راهنمای موقت و نهایی که پلات شما در آن ذخیره می‌شود را انتخاب کنید.

همچنین از طریق گزینه Plot Count، می‌توانید از میان دو گزینه پلات موازی (Parallel) یا پلات صفی (Queuw) مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. برای مثال، اگر فضای ذخیره‌سازی کافی در اختیار داشته باشید می‌توانید پلات موازی را انتخاب کرده؛ و یا اینکه همزمان دو Plot را در یک Storage drive ایجاد کنید.

در غیر این صورت، می‌توانید همزمان بیش از 29 پلات را در صف قرار دهید. با این امر سبب می‌شود تا مطمئن شوید که حتی در صورت عدم مدیریت فعال شما، فضای ذخیره‌سازی به فرایند فارمینگ ادامه می‌دهد. پیشنهاد می‌شود از یک درایو سریع مانند NVMe SSD برای دستیابی به حداکثر میزان سرعت و یک محل ذخیره‌سازی موقت؛ و از یک هارد دیسک با ظرفیت بالا نیز به عنوان آخرین محل ذخیره‌سازی خود استفاده کنید.

علاوه بر این، این امکان وجود دارد تا از طریق گزینه‌های پیشرفته موارد مختلفی مانند حداکثر میزان استفاده از RAM و CPU را به دلخواه ویرایش کنید. همچنین در صورتی که RAM یا threads هایی را در اختیار داشته باشید، می‌توانید بیشتر از میزان از پیش تعیین شده، فضای ذخیره‌سازی به پلات خود اختصاص دهید. این کار سبب افزایش جزئی سرعت فارمینگ شما خواهد شد.

 • توجه داشته باشید که گزینه “Threads” نشان‌دهنده Threadها به ازای هر پلات “Threads per plot” است نه تمام Threadها “Total threads”.

طبق یک قاعده کلی توصیه می‌شود از دو Thread به ازای هر یک عدد Plot استفاده کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا بیشترین پلات‌ها را به طور موازی و با سرعت کارآمد ایجاد کنید.

به همین ترتیب سایر تنظیمات را با توجه به سیستم کامپیوتر خود شخصی‌سازی کرده و سپس برای ایجاد پلات بر روی گزینه “Create Plot” کلیک کنید. در آخر فارم شما برای شروع فارمینگ آماده کار می‌شود.

MiB و GiB در استخراج چیا

هنگامی که برای انتخاب سایز پلات‌های خود به قسمت Plot Size می‌رویم متوجه می‌شویم که در این بخش 5 ایستگاه از پیش تعیین شده Chia Blockchain، بجای استفاده از دو معیار رایج MB و GB برای اندازه‌گیری فضای ذخیره‌سازی از معیارهای دیگری با عنوان MiB و GiB استفاده کرده است. سوالی که مطرح می‌شود این است که این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در واقع اساس این دو با یکدیگر یکسان است، اما با این تفاوت که هر دوی MiB (Mebibytes) و GiB (Gibibytes) بجای توان ده‌تایی بر اساس توان دوتایی تعریف شده‌اند. بنابراین، یک Mebibytes برابر با 1.048.576 بایت است، در حالی که یک Megabytes دقیقا برابر با یک میلیون بایت است. همچین یک Gibibytes تقریبا برابر با 1.07 گیگابایت است. پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب بهترین مورد و انجام محاسبات دقیق‌تر از ماشین حساب استفاده کنید.

آموزش بررسی میزان RAM سیستم

اگر از میزان RAM سیستم خود مطمئن نیستید، کافی‌ست به طور همزمان سه کلید Ctrl + Shift + esc را نگه دارید تا پنجره Task Manager باز شود. سپس بر روی گزینه “Performance” کلیک کرده و میزان RAM سیستم را مشاهده کنید.

از این طریق میزان RAM استفاده شده به شما نمایش داده شده و با یک محاسبه ساده می‌توانید میزان RAM در دسترس را بدست آورید.

چگونگی استخراج چیا توسط فارم‌ها

به محض اینکه فارم خود را راه‌اندازی کردید؛ تنها کافی‌ست بشنید و منتظر بمانید. اگر سیستم شما دارای منابع اضافی باشد، می‌توانید پلات‌های بیشتری را نیز اضافه و تنظیم کنید. با کامل شدن پلات‌ها، به طور خودکار فارمینگ شروع می‌شود.

برای بررسی فرایند فارمینگ در هر یک از پلات‌ها، به قسمت GUI فارمینگ یعنی صفحه‌ای مانند تصویر پایین مراجعه کنید.

شما می‌توانید پلات‌ها و پروسه پیشرفت آنها را از طریق رابط Plots”” مشاهده کنید. با تکمیل این پروسه، پلات کامل شده به Storage Drive نهایی منتقل می‌شود.

در صورتی که یکی از اعداد موجود در پلات شما نزدیک‌ترین عدد به “Challenge Value” یا عدد ارائه شده توسط بلاک چین Chia باشد؛ به عنوان پاداش 3 چیا دریافت خواهید کرد. هر 10 دقیقه یکبار Challenge Value جدیدی توسط بلاک چین چیا منتشر شده و فارمینگ مجددا آغاز می‌شود.

در آخر هر چه ظرفیت فضای ذخیره‌سازی بیشتری برای اضافه کردن پلات‌ها در اختیار داشته باشید؛ احتمال اینکه یکی از پلات‌های شما تزدیک‌ترین عدد را به Challenge Value داشته باشد نیز افزایش خواهد یافت.

نتیجه‌ گیری

چیا یکی از جدیدترین رمز ارزها در بازار ارزهای دیجیتال است. این رمز ارز تازه تاسیس برخلاف رقبای اصلی خود یعنی بیت‌کوین و اتریوم از الگوریتم Proof of Work استفاده نکرده و در آن از الگوریتم جدیدی به نام Proof of Space and Time استفاده شده است

در حال حال حاضر امکان خرید و فروش چیا در هیچ یک از صرافی‌های دیجیتالی وجود ندارد. بنابراین، تنها راه بدست آوردن چیا و سرمایه‌گذاری در آن، استخراج یا فارم چیا است. خوشبختانه برای اینکار نیازی به در اختیار داشتن سیستم کامپیوتری بسیار قوی نبوده و تنها چیزی که لازم دارید فضای ذخیره‌سازی خالی است.