امپ (AMP)

urlfa.com

ارز دیجیتال غیر متمرکز امپ (amp) که بر روی بستر بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است یک توکن مبتنی بر ERC-20 است. این ارز دیجیتال با هدف انتقال آنی مبادلات به وجود آمد. انتقال ارز به درستی و بدون بازگشت از اولویت‌های این رمزارز به حساب می‌آید، تا به این ترتیب بتواند اعتبار معاملات رمزارزی را ارتقا دهد.
درواقع ارز دیجیتال amp همچون یک وثیقه عمل می‌کند که ارزش انتقالی که هنوز صورت نگرفته را تضمین ‌کند. از آنجایی که مدت زمان مورد نیاز برای پروسه انتقال می‌تواند چند ثانیه، چند ساعت و یا حتی چند روز باشد، توکن امپ می‌تواند با کمک وثیقه‌هایی که با استفاده از قراردادهای هوشمند نهادینه شده، بر روی آنها ضامن ارزشمندی تراکنشی باشد که هنوز انجام نشده است.

پس از طی مراحل و انجام شدن تراکنش، توکن امپ آزاد شده و می‌تواند برای یک تراکنش دیگر مورد استفاده قرار گیرد و اما در صورتی که تراکنش به دلیل عدم توافق انجام نشود، توکن امپ به عنوان جریمه یا خسارت خرج می‌شود.

معرفی بنیان گذار ارز دیجیتال AMP

آقای تایلر اسپالدینگ (Tyler Spalding) که هم‌بنیان گذار شبکه فلکسا (Flexa) نیز بود از توکن امپ (AMP) به تازگی و در سال 2020 رونمایی کرد.

شرکت ConsenSys Diligince در ماه ژوئن سال 2020 و شرکت Trail of bits در ماه آگوست سال 2020 به بررسی توکن امپ و قراردادهای هوشمند آن پرداختند.

تاریخچه ارز دیجیتال امپ

در سپتامبر سال 2020 این توکن برای اولین بار با قیمتی در محدوده‌ی 0.01 مبادله می‌شد. قیمت این رمزارز در همان محدوده نوسانات جزئی را تجربه کرد و حتی در دوره‌ای تا 0.003 دلار نیز تنزل قیمت داشت.

در فوریه سال 2021 بود که این رمزارز نیز همپای دیگر رمزارزها از یک بازار گاوی بهره برده و رشد قیمت را چشید. قیمت این دارایی دیجیتال در تاریخ 18 آوریل به بالاترین میزان خود تا آن زمان یعنی 0.064 دلار رسید.

در زمان نگارش این مطلب قیمت این رمزارز 0.056 دلار است.

ویژگی ها

رمزارز امپ با نماد اختصاری AMP یک توکن است که بر روی شبکه بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است. علت اینکه این رمزارز را یک توکن می‌دانیم و نه یک کوین این است که این ارز دیجیتال برای خود شبکه بلاک چین ندارد و همان‌طور که گفته شد بر روی شبکه‌ی بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است.

توکن امپ (AMP) یک توکن غیرمتمرکز است که در حال حاضر با ارزش بازار 2.39 میلیارد دلار در زمان نگارش این مطلب در رتبه 42 بازار رمزارزها قرار گرفته است و 0.16 از کل بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار خود دارد.

این ارز دیجیتال بر اساس پارتیشن‌های وثیقه که از تعدادی توکن‌ amp، تشکیل شده‌اند، بنا شده است. هر کدام از این پارتیشن‌های وثیقه آدرس خاص خود را دارد و می‌تواند قوانین مخصوص به خود را در بدنه داشته باشد.

به عنوان مثال یک پارتیشن وثیقه می‌تواند اینطور قانون‌گذاری شده باشد که بدون نیاز به ترک آدرس اصلی خود، نقش وثیقه‌ی یک تراکنش را داشته باشد.
ارز دیجیتال امپ (amp) یک نوع دارایی اگنوستیک است. به عبارت ساده می‌توان از توکن امپ برای تراکنش‌های دیجیتال و فیزیکی استفاده کرد، در نتیجه هر نوع دارایی که به انتقال آنی و برگشت‌ناپذیر دارایی نیاز داشته باشد می‌تواند از این توکن بهره‌مند شود.

آشنایی با ویژگی‌ها و نحوه کارکرد ارزهای دیجیتال یکی از مواردی است که برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال به خصوص زمانی که قصد دارید هولدر ارزهای دیجیتال باشید به شما کمک می‌کند. شما به عنوان یک سرمایه گذار می‌توانید با سپری کردن دوره آموزش ارز دیجیتال به تمام اطلاعاتی که برای سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال مورد نیاز شما خواهد بود دسترسی داشته باشید.

مزایا و معایب ارز دیجیتال AMP

مزایای رمزارز امپ (AMP)

با توجه به ماهیت توکن امپ و هدف از ایجاد آن که انجام تراکنش به صورت آنی می‌باشد، می‌توان این ویژگی را به خصوص برای افراد و سازمان‌هایی که نیاز لحظه‌ای به انجام مبادلات مالی دارند یک مزیت فوق‌العاده به شمار آورد.

توکن AMP فقط در حوزه‌ی رمزارزها کاربرد ندارد و می‌توان از این توکن در اموری همچون خرید ملک، مبادلات ارزهای فیات و… استفاده کرد.

انتقال دارایی به کمک این توکن علاوه بر انجام لحظه‌ای آن، برگشت ناپذیر است. به این صورت هیچ فردی نمی‌تواند ادعا کند که دارایی ارسال نشده است.

از آنجایی که فرد فرستنده توکن امپ را به عنوان وثیقه‌ای برای انجام مبادلات خود گرو می‌گذارد، می‌توان مطمئن بود که این گونه مبادلات امنیت کافی را دارا هستند.

معایب رمزارز امپ (AMP)

یکی از معایبی که برای این دارایی دیجیتال عنوان می‌شود هزینه‌ی انجام تراکنش (GAS) است که در صورت استیک کردن این ارز دیجیتال، باید پرداخت شود. به این ترتیب برای افرادی که دارایی کمی دارند استیک کردن AMP چندان کار منطقی نیست.

از آنجایی که معمولا رمزارزهای جدید با هدف رفع معایب ارزهای دیجیتال موجود به وجود می‌آیند تا به اینجای کار معایب زیادی در روند کار این ارز دیجیتال دیده نشده است.
از طرف دیگر رمزارز امپ (AMP) به تازگی و در سال 2020 پا به عرصه‌ی ظهور گذاشته است باید دید که این ارز دیجیتال در آینده نیز پاسخگوی نیاز کاربران خود خواهد بود یا خیر.

کاربردهای ارز دیجیتال AMP

پیش از این نیز تشریح کردیم که رمزارز امپ همچون یک وثیقه برای انتقال دارایی‌ها عمل می‌کند.

شبکه فلکسا (Flexa)

استفاده از ارز دیجیتال amp در شبکه Flexa برای انتقال دارایی‌ها انجام می‌شود. علاوه بر استفاده از توکن امپ برای تبادل دارایی‌های دیجیتال می‌توان از این رمزارز برای مقاصد دیگری همچون فروش املاک، مبادله ارز فیات و کلا هر جایی که نیاز به پرداخت با وثیقه باشد، استفاده کرد.

CoinGekco، Uniswap، Sushi، Gemini از جمله شرکت‌هایی هستند که از ارز دیجیتال امپ (AMP) استفاده می‌کنند.

کیف پول هایی که امپ را ساپورت می‌ کنند

اگر قصد نگه‌داری مرزارز خود را داشته باشید بدون توجه به نوع آن بهتر است که ارز دیجیتال خود را به کیف پولتان منتقل کرده و هرگز آن را در صرافی نگه‌داری نکنید.
همان‌طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم ارز دیجیتال امپ یک توکنی است که بر شبکه‌ی بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است، در نتیجه کیف‌ پول‌های سازگار با ERC-20 می‌توانند در زمینه‌ی نگه‌داری، دریافت و ارسال این توکن به شما کمک کنند.

در ادامه قصد داریم لیستی از بهترین کیف‌ پول‌ها برای نگه‌داری توکن amp امپ را به شما معرفی کنیم.

کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

در صورتی که دارایی امپ شما زیاد است و قصد نگه‌داری از آن در کیف پول را دارید بهتر است از کیف پول‌های سخت اقزاری مثل لجر استفاده کنید.

این کیف پول‌ها از روش رمزنگاری بسیار قوی و پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که نفوذ به آن به راحتی صورت نمی‌گیرد. کیف پول سخت افزاری لجر از توکن amp (امپ) نیز پشتیبانی می‌کند.

کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

کیف پول سخت افزاری ترزور یکی دیگر از کیف پول‌های سخت افزاری است که از رمزارز امپ پشتیبانی می‌کند. با استفاده از این کیف پول نیز می‌توانید دارایی‌های امپ خود را با امنیت خاطر نگه‌داری کنید.

در این نوع کیف پول‌ها حتی در صورت گم شدن کیف پول و یا به سرقت رفتن آن می‌توان با کمک عبارات مربوطه به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.

کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)

شاید بدانید که متامسک یک کیف پول نرم افزاری مخصوص اتریوم و توکن‌های ERC-20 (توکن امپ یکی از آنهاست) است. نسخه موبایل این نرم افزار برای گوشی‌های هوشمند اندروید و اپل وجود دارد.

بنا بر گفته‌ی برخی افراد کیف پول متامسک بهترین گزینه برای افرادی است که قصد خرید اتریوم و یا توکن‌های مبتنی بر استانداردهای ERC-20 را دارند.

کیف پول نرم افزاری کوینومی (Coinomi)

ابتدا نسخه مخصوص موبایل این کیف پول طراحی و عرضه شد اما پس از آن نسخه‌ی دسکتاپ کیف پول کوینومی نیز در اختیار کاربران قرار گرفت.
این کیف پول با پشتیبانی از ارز دیجیتال امپ (AMP) و با محیط کاربری ساده‌ای که دارد کار را برای افرادی که آشنایی زیادی با ارزهای دیجیتال ندارند نیز ساده کرده است. البته به دلیل اتفاقی که در سال 2019 برای یکی از کاربران افتاد و طی آن کیف پول کوینومی وی هک شد، این کیف پول چندان از نظر امنیت طرفدار ندارد.

کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust wallet)

کیف پول شناخته شده‌ی تراست ولت نیز یکی دیگر از کیف پول‌هایی است که از رمزارز امپ پشتیبانی می‌کند. در صورتی که دارایی شما خیلی زیاد نیست می‌توانید از این کیف پول نرم افزاری با خیال راحت استفاده کنید. به هر حال تراست ولت یکی از ایمن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال است و البته هوشیار باشید که نسخه‌ی کیف پول تراست ولت خود را از منابع معتبر دریافت کنید تا به مشکل برخورد نکنید.

اپلیکیشن‌های مخصوص گوشی‌های اندروید و آیفون این کیف پول قابل دسترسی برای کاربران هستند.

کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)

کیف پول اکسودوس نیز توانسته است با امنیت ایجاد شده برای کاربران، طرفداران خود را داشته باشد. شما با نصب این کیف پول می‌توانید بسیاری از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین، اتریوم، مونرو و اخیرا امپ را مبادله کرده و در کیف پول خود نگه‌داری کنید.

کیف پول نرم افزاری اتمیک والت (Atomic Wallet)

کیف پول نرم افزاری اتمیک نیز یکی دیگر از کیف پول‌های شناخته شده و محبوب در میان مردم است که از توکن ارز امپ نیز پشتیبانی می‌کند. کابران هم می‌توانند از نسخه ویندوز این کیف پول استفاده کنند و هم نسخه اپلیکیشن موبایل آن.

توسعه‌دهندگان این کیف پول مدعی هستند که امنیت، نامتمرکز بودن و ناشناس بودن کاربران سه اصل رعایت شده در کیف پول اتمیک است.

کیف پول نرم افزاری لومی والت (Lumi Wallet)

امکان خرید و نگه‌داری بیش از 1200 ارز دیجیتال در این کیف پول برای کاربران فراهم شده است، شما می‌توانید بدون ارائه‌ی اطلاعات شخصی خود در این کیف پول رایگان ثبت نام کنید.

خرید ارز دیجیتال امپ

پیش از این نیز بیان کردیم که ارز دیجیتال امپ یک توکن ERC-20 است، در نتیجه دریافت و نگه‌داری آن در کیف پول‌هایی که با استاندارد ERC-20 هماهنگ هستند به راحتی امکان پذیر است.

شما با انتخاب یک صرافی از میان صرافی‌هایی که از ارز دیجیتال امپ (AMP) پشتیبانی می‌کنند و سپس انتخاب یک کیف پول سازگار با ERC-20 می‌توانید به راحتی و با توجه به صرافی که انتخاب کرده‌اید با استفاده از ارزهای فیات و یا دیگر ارزهای دیجیتال اقدام به خرید و سپس انتقال آن به کیف پول خود کنید.

برای نمونه شما می‌توانید توکن امپ خود را از صرافی یونی سواپ خریداری کرده و با انتقال توکن‌های خود به کیف پول تراست ولت، توکن‌های خود را برای مدت طولانی و با خیالی آسوده نگه‌داری کنید.

هیچ وقت دارایی‌های دیجیتال خود را به دلیل تنبلی و یا هر چیز دیگر در صرافی نگذارید.

صرافی‌های کوین بیس، یونی سواپ و جمینی بهترین صرافی‌ها برای خرید توکن امپ به شمار می‌آیند.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال امپ (AMP)

در این بخش قصد داریم به معرفی صرافی‌هایی بپردازیم که شما می‌توانید با مراجعه به آنها توکن AMP را تهیه کنید.

Coinbase Pro

صرافی آمریکایی کوین بیس که به تامین امنیت در میان صرافی‌ها شهرت دارد چندی پیش ارز دیجیتال امپ (AMP) را لیست کرد، بعد از لیست شدن توکن امپ در صرافی کوین بیس شاهد رشد قیمتی این ارز دیجیتال بودیم. شما می‌توانید این ارز دیجیتال را با دلار در صرافی کوین بیس تهیه کنید. صرافی کوین بیس با لیکوئیدیتی 325 یکی از بهترین صرافی‌ها برای خرید توکن امپ است.

Gemini

صرافی Gemini امکان خرید رمزارز امپ را برای کاربران خود مهیا کرده است. این صرافی با لیکوئیدیتی 280 یکی از بهترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال است که کاربران می‌توانند با استفاده از دلار اقدام به تهیه‌ی توکن AMP کنند.

Uniswap (V2)

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ با نقدینگی 492 شاید یکی از بهترین صرافی‌ها برای خرید ارز دیجیتال امپ (AMP) باشد. این توکن در زمان نگارش این مطلب در صرافی یونی سواپ با قیمت 0.05835 دلار مبادله می‌شد.

Gate.io

کاربران در صرافی گیت می‌توانند توکن امپ خود را توسط تتر و یا اتریوم تهیه کنند، اگر توکن امپ خود را در این لحظه با تتر خریداری کنید، باید مبلغ 0.05826 دلار پرداخت کنید در حالی که اگر در همین لحظه قصد خرید توکن امپ با اتریوم را داشته باشید 0.05867 دلار را پرداخت می‌کنید.

Bittrex

در صرافی بیترکس کاربران می‌توانند با پرداخت بیت کوین، توکن امپ را تهیه کنند. ارز دیجیتال امپ (AMP) در حال حاضر در این صرافی با قیمت 0.05821 دلار مبادله می‌شود.

پروژه های ارز دیجیتال

Flexa اپلیکیشنی است که برای پرداخت ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌شود، درواقع امپ را می‌توان توکن این اپلیکیشن به حساب آورد.

کاربران می‌توانند با استیک کردن دارایی امپ خود به ضمانت انتقالات کمک کرده و در عوض سود دریافت کنند.
در حال حاضر استفاده از توکن امپ در بسیاری از شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، Flexa که پیش از این به آن اشاره کردیم، CoinGecko که پلتفرمی برای بررسی ارزهای دیجیتال است و شباهت زیادی به پلتفرم شناخته شده‌ی Coin Market Cap دارد و بسیاری از دیگر شرکت‌ها از این توکن استفاده می‌کنند.

آینده ارز دیجیتال

امپ (amp) یک نوع از دارایی دیجیتال غیر متمرکز است که امکان یک انتقال در لحظه و بدون برگشت با کمک یک وثیقه را برای کاربران فراهم می‌کند. با توجه به همین ویژگی‌ها می‌توان گفت که اگر این رمزارز به درستی آنچه هدفش بوده است را به انجام برساند قطعا می‌توان آینده‌ی روشنی برای این رمزارز متصور شد.

رمزارز امپ به کاربرانش کمک می‌کند تا با کمک قراردادهای هوشنمد بر روی وثیقه، ریسک تراکنش‌ها را کنترل کند.

با توجه به اهداف این پروژه که انجام تراکنش در کمترین مدت زمان و در امن‌ترین حالت ممکن است می‌توان گفت آینده‌ی خوبی پیش روی این ارز دیجیتال است. زیرا امنیت و سرعت انجام تراکنش همان چیزی است که همه به دنبال آن هستند.

برای بررسی و پیش‌بینی یک ارز دیجیتال باید آن رمزارز را از منظر تکنیکال و فاندامنتال (بنیادی) مورد بررسی قرار داد. در اینجا نتایج منتشر شده از وبسایت Digitalcoinprice را برای شما آورده‌ایم، این وبسایت با بررسی دقیق این رمزارز قیمت‌هایی که در آینده برای این رمزارز پیش‌بینی کرده بود را منتشر کرده است.

  • قیمت تا پایان سال 2022
  • 0.160 دلار
  • قیمت تا پایان سال 2025
  • 0.314 دلار
  • قیمت تا پایان سال 2026
  • 0.364 دلار
  • قیمت تا پایان سال 2028
  • 0.431 دلار

وبسایت walletinventor نیز با بررسی‌ها و تحلیل‌هایی که انجام داده است به این نتیجه رسیده است که با توجه به وضعیت این ارز و بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی، قیمت این رمزارز تا پایان سال 2022 به 0.156 دلار و تا انتهای سال 2026 به قیمت 0.412 دلار خواهد رسید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر دو تحلیل به قیمت‌های نسبتا مشابهی رسیده‌اند.

نتیجه گیری

توکن غیرمتمرکز امپ با فراهم کردن بستری برای انتقال دارایی‌ها به صورت بسیار سریع و امن نیاز بسیاری از افراد و سازمان‌ها را برطرف کرده است.
با توجه به ویژگی‌ها، کاربردها و مزایا و معایبی که برای توکن امپ بیان کردیم، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا ارز دیجیتال امپ (AMP) دارایی هست که شما بخواهید بر روی آن سرمایه گذاری کنید یا خیر.

سعی ما در این مطلب بر این بود تا به شما در تصمیم‌گیری در این خصوص کمکی کرده باشیم.

سوالات متداول

آیا امپ یک کوین است یا توکن؟

امپ یک توکن است، از آنجایی که امپ شبکه بلاک چین خاص خود را ندارد به این ارز دیجیتال توکن گفته می‌شود نه کوین.

رمزارز امپ به چه کسانی کمک می‌کند؟

ارز دیجیتال امپ به تمام افراد، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که نیاز به انتقال سریع دارایی بدون بازگشت را دارند کمک می‌کند.

چه رابطه‌ای میان ارز دیجیتال امپ (AMP) و اتریوم وجود دارد؟

امپ یک توکن غیر متمرکز است که بر روی شبکه بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است و از استاندارد ERC-20 استفاده می‌کند.

آیا امکان استیک کردن توکن امپ وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید به عنوان مثال با استفاده از متامسک بر روی موبایل هم ارز دیجیتال امپ را استیک کنید. در شبکه Flexa نیز امکان استیک کردن توکن امپ وجود دارد تا کاربران با استیک کردن توکن‌های خود، در فرایند تضمین تراکنش‌ها به شبکه کمک کنند و به این صورت سودی دریافت کنند. هرچند به نظر می‌آید که انجام این کار به دلیل GAS پرداختی خیلی به صرفه نیست.

کدام صرافی‌ها از ارز دیجیتال amp پشتیبانی می‌کنند؟

ارز دیجیتال amp در صرافی‌های کوین بیس پرو (Coinbase pro)، یونی سواپ (Uniswap)، جمینی (Gemini)، سوشی سواپ (SushiSwap)، بنکور نتورک (Bancor network)، بیترکس (Bittrex)، پولونیکس (Poloniex) و گیت (Gate.io) لیست شده است.

کدام کیف پول‌ها را می‌توان برای نگه‌داری و ارسال رمزارز امپ استفاده کرد؟

تمام کیف پول‌های سازگار با استاندارد ERC-20 از ارز دیجیتال امپ (AMP) پشتیبانی می‌کنند.

به علاوه کیف پول سخت افزاری لجر(Ledger)، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)، کیف پول نرم افزاری متامسک (Metamask)، کیف پول نرم افزاری کوینومی (Coinomi)، کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust wallet)، کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)، کیف پول نرم افزاری اتمیک والت (Atomic Wallet)، کیف پول نرم افزاری لومی والت (Lumi Wallet) از جمله کیف پول‌هایی هستند که از رمزارز امپ پشتیبانی می‌کنند.