ایر دراپ Air drop چیست؟ – ارز دیجیتال

urlfa.com

Cryptocurrency Airdrop: An airdrop is a distribution of a cryptocurrency token or coin, usually for free, to numerous wallet addresses. Airdrops are primarily implemented as a way of gaining attention and new followers, resulting in a larger user-base and a wider disbursement of coins

ایر دراپ در ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی چه می باشد؟ وب سایت اخبار و روزنامه دیجیتال URLFA

در گذشته زمانی که جنگ یا بلایای طبیعی پیش می‌آمد، کمک‌های اولیه، غذا، دارو و یا تسلیحات از هواپیما یا هلیکوپتر جعبه‌های کمک خود را با چتر به سمت مردم می‌انداختند. اما در دنیای رمزارزها مفهوم ایر دراپ متفاوت است، درواقع وقتی از ایر دراپ در ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم منظور نوعی بازاریابی مخصوص ارزهای دیجیتال است. هدف از ایجاد یک ایر دراپ سرمایه‌گذاری یا سودآوری نیست.

برای روشن شدن مفهوم ایر دراپ در زمینه‌ی رمزارزها مثالی را برای شما شرح می‌دهیم. فرض کنید شما از طریق دوست، همکار یا یک شبکه‌ی اجتماعی مطلع شده‌اید در ازای انجام یک سری کارهای ساده و البته رایگان مقداری ارز دیجیتال دریافت خواهید کرد. اگر این موضوع صحت داشته باشد چرا نباید این کارها را انجام داد؟ احتمالا هرکسی ترغیب می‌شود با انجام دادن چند کار ساده، به رایگان مقداری ارز دیجیتال به دست آورد.

دقیقا این همان چیزی است که شخص یا موسسه ارائه‌دهنده‌ی ایر دراپ به دنبال آن می‌گردد، یعنی معرفی خود (می‌تواند کیف‌پول، صرافی، توکن و… باشد) به افراد بیشتر با هزینه‌ی کمتر.

هدف از ارائه انواع ایر دراپ‌

ایر دراپ‌ها بیشتر با عنوان معرفی توکن یا کوین شناخته شده هستند اما واقعیت این است که ایر دراپ‌ها برای اهداف دیگر نیز ارائه می‌شوند که به آنها خواهیم پرداخت.

معرفی یک رمزارز جدید (ICO)

عرض اولیه‌ سکه یا کوین در بازار کریپتوکارنسی با ICO که مخفف عبارت Initial Coin Offering است شناخته می‌شود. ارائه‌دهندگان برای معرفی هرچه بهتر کوینی که قرار است ارائه دهند می‌توانند اقدام به بازاریابی به کمک ایر دراپ کنند، به این ترتیب که درصدی از کوین‌ها را به صورت رایگان در میان مردم پخش کنند و در عوض از آنها بخواهند که کارهایی را در قبال کسب این کوین‌ها انجام دهند.

معرفی صرافی جدید

موسسان صرافی یا کارگزاری‌ها نیز گاهی برای معرفی صرافی تازه تاسیس خود با ترغیب کاربران با اعطای کوین یا اعتبار و مواردی از این دست، کاربران خود را گسترده‌تر می‌کنند.

جمع‌ آوری اطلاعات

از دیگر موارد استفاده‌ی ایر دراپ‌ها می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات از طریق فرم‌های نظرسنجی و موارد مشابه اشاره کرد. استفاده از ایردراپ یکی از روش‌ها برای ترغیب کاربران به پر کردن فرم‌ها می‌باشد، امروزه کمتر کسی زمان و حوصله‌ی پر کردن فرم‌ها در سطح اینترنت را دارد.

البته این کار برای آن شخص یا موسسه‌ی ارائه‌دهنده‌ی فرم‌ها نیز سود خواهد داشت زیرا آنها توانستند با کمترین هزینه، اطلاعاتی را راجع به کاربران به دست آورند که این اطلاعات می‌تواند به آن‌ها در زمینه‌ی تصمیم‌گیری در کسب و کارشان کمک شایانی کند.

معرفی یک کیف‌پول جدید

گاهی شخص یا گروهی اقدام به ایجاد کیف‌پول جدیدی می‌کنند، برای معرفی کیف‌پول خود، ایر دراپ‌ها یکی از بهترین و به صرفه‌ترین روش‌ها می‌باشند.

زمان انجام فورک

در شبکه‌ی هر ارز دیجیتال مجموعه‌ای از قوانین توسط برنامه‌نویسان آن ارز دیجیتال نهادینه شده‌اند که تا ابد ثابت هستند، زمانی که به هر دلیلی نیاز به تغییر این قوانین احساس شد، از آنجایی که امکان تغییر مهیا نیست یک انشعاب از آن شبکه ایجاد می‌شود. به زبان ساده می‌توان گفت که برنامه‌ی شبکه‌ی رمزارز اصلی با ایجاد تغییراتی، برنامه‌ی رمزارز منشعب شده را تشکیل می‌دهد.

درواقع آنها برای معرفی محصول جدید خود از ایر دراپ کمک می‌گیرند.

انواع ایر دراپ‌ها

ایر دراپ‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی Bounty، Standard و Holder تقسیم کرد.

ایر دراپ‌های Bounty به شما در ازای ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام و این قبیل فعالیت‌ها توکن رایگان می‌دهند.

ایر دراپ‌های Standard در صورت عضویت و ثبت‌نام در یک وبسایت به شما مقداری کوین یا توکن اهدا می‌کنند.

ایر دراپ‌های Holder نیز در صورتی که مقدار معینی از ارزی مثلا بیت‌کوین یا اتریوم  را در ولت خود نگه‌داری کرده باشید مقداری توکن برای شما ارسال می‌کنند.

ابزار مورد نیاز برای دریافت ایر دراپ

کیف‌پول

شما برای مشارکت و دریافت ایر دراپ‌ها به کیف‌پولی نیاز دارید که سازگار با ERC20 باشد، زیرا اکثر ایر دراپ‌هایی که ارائه می‌شوند سازگار با ERC20 هستند.

نکته‌ی دیگر در رابطه با کیف‌پول مناسب دریافت ایر دراپ این است که این کیف‌پول باید فعال باشد، یعنی شما صرفا برای دریافت ایر دراپ آن را تهیه و نصب نکرده باشید.

البته در مواردی که ایر دراپ برای معرفی یک کیف‌پول جدید ارئه شده باشد این مشکل برطرف می‌شود.

حساب کاربری در تلگرام و توئیتر

اکثر اوقات در میان مراحل عملیات خواسته شده برای دریافت ایر دراپ، عضویت در کانال تلگرام و توئیتر به چشم می‌خورد. در بسیاری از موارد غیر از دنبال کردن حساب توئیتر، از شما خواسته می‌شود یک توئیت را ریتوئیت کنید. این کار در راستای نیل به هدف اولیه‌ی ارائه دهندگان ایر دراپ، یعنی معرفی هرچه بیشتر محصول خود از شما خواسته شده است.

ایمیل

آدرس ایمیل نیز یکی از مواردی است که گاهی برای دریافت ایر دراپ از شما درخواست می‌شود.

مراحل دریافت ایر دراپ

در اولین مرحله، ارائه‌دهنده‌ی ایر دراپ از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی را انجام دهید. به عنوان مثال ریتوئیت کردن یک توئیت مشخص، عضویت در کانال تلگرام و …. .

سپس آدرس کیف‌پول از شما درخواست می‌شود. توجه کنید که روند دریافت همه‌ی ایر دراپ‌ها یکسان نیست ولی با دریافت چند ایر دراپ‌ مختلف هیچ ابهامی برای شما باقی نمی‌ماند.

پس از انجام آنچه از شما خواسته شد و البته ارسال آدرس کیف‌پولتان در صورتی که امکان استفاده از کد ریفرال برای آن ایر دراپ فراهم بود می‌توانید از این امکان نیز استفاده کنید.

به این صورت که پس از انجام فعالیت‌های لازم یک کد در اختیار شما قرار می‌گیرد که در صورتی که شخصی هنگام دریافت ایر دراپ آن کد را وارد کند، به شما نیز به عنوان معرف امتیازی تعلق می‌گیرد، چرا که شما در راستای هدف موسسه که قصد معرفی خود را داشته قدمی برداشته‌اید، پس شایسته‌ی پاداش هستید.

حالا کار تمام است و شما فقط باید منتظر باشید تا کوین‌های شما را به کیف‌پولتان ارسال شوند.

در نهایت یک صرافی برای نقد کردن کوین و توکن‌های دریافت شده به شما معرفی می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از آن صرافی، کوین‌های خود را به کیف‌پول یا یک صرافی دیگر ارسال کنید.

معرفی چند وبسایت فعال در زمینه‌ی ایر دراپ‌ها

اولین وبسایتی که قصد معرفی آن را داریم، ایر دراپ الرت به آدرس www.airdropalert.com است.

ایردراپ Airdrop چیست؟ وب سایت اخبار و روزنامه دیجیتال URLFA

با کلیک روی یکی از ایردراپ‌ها اطلاعاتی راجع به آن ایردراپ در اختیار شما قرار می‌گیرد که بهتر است با انجام تحقیقات لازم به صحت و سقم و همچنین ارزش آن ایردراپ درست یابید.

با اسکرول کردن به پایین صفحه عملیاتی که برای دریافت این ایردراپ از شما خواسته شده مرحله به مرحله آورده شده است.

عملیاتی که باید برای دریافت ایردراپ انجام دهید معمولا با عنوان Step- by- Step Guid مشخص شده‌اند.

ایردراپ Airdrop چیست؟ وب سایت اخبار و روزنامه دیجیتال URLFA

به عنوان مثال برای دریافت این ایردراپ یعنی Stickers شما باید مراحل زیر را طی کنید:

گام اول

در مرحله‌ی اول باید به با کلیک روی Stickers Airdrop به فرم این ایردراپ دسترسی پیدا می‌کنید.

گام دوم

در گام دوم باید Rainbow 6ix crypto را در توئیتر دنبال کنید، و یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

گام سوم

در این مرحله نیز باید Stickers را در توئیتر دنبال کنید و همانند مرحله‌ی قبل یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

گام چهارم

در این مرحله از شما خواسته شده که عضو کانال Rainbow 6ix crypto در تلگرام شوید.

گام پنجم

عضو کانال Stickers در تلگرام شوید.

گام ششم

در مرحله‌ی آخر از شما خواسته می‌شود که آدرس کیف‌پول Metaverse ETP wallet و دیگر جزئیات مورد نظر را در فرمی که در مرحله‌ی اول باز کرده بودید وارد کنید، تا ایردراپ‌ها در زمان مشخص شده برای شما ارسال شوند.

وبسایت دوم www.airdrops.io است. بخش LATEST AIRDROPS آخرین ایردراپ‌ها را به نمایش گذاشته است، بخش HOTTEST AIRDROPS نیز داغ‌ترین ایردراپ‌ها و HOLDER AIRDROPS ایردراپ‌هایی که با داشتن مقادیری از کوینی مشخص به ما اختصاص پیدا می‌کنند را مشخص کرده است.

ایردراپ Airdrop چیست؟ what is airdrop in cryptocurrency وب سایت اخبار و روزنامه دیجیتال URLFA

در این وبسایت نیز همانند نمونه‌ی قبلی با کلیک روی یکی از ایردارپ‌های معرفی شده به صفحه‌ی معرفی آن airdrop هدایت می‌شوید. در این صفحه نیز اطلاعاتی برای شناخت بیشتر ارائه‌دهندگان آن ایردراپ و همچنین عملیات لازم برای دریافت ایردراپ آورده شده است.

ایردراپ Airdrop چیست؟ what is airdrop in cryptocurrency وب سایت اخبار و روزنامه دیجیتال URLFA

توئیتر

توئیتر یکی از بهترین منابع برای باخبر شدن از ایردراپ‌ها است. شبکه‌ی اجتماعی توئیتر بسیار در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال فعال است. پس اگر می‌خواهید زود اخبار ایردراپ‌ها به شما برسد بهتر است کلمه‌ی #airdrop را در توئیتر جستجو و دنبال کنید تا این اخبار بدون تاخیر به شما برسد.

کلاه‌ برداری در ایردراپ‌ ها

در رابطه با ایردراپ باید به این نکته توجه کنید که قرار نیست همه‌ی ایردراپ‌ها سودساز باشند، اما از آنجایی که به رایگان قابل دریافت هستند، طرفداران خاص خود را دارند.

هنگامی که یک ایردراپ به شما معرفی می‌شود یا شما از یک وبسایت پیدا می‌کنید، پیش از هرچیز از اعتبار سازندگان و ارائه‌دهندگان آن ایردراپ مطلع شوید. همه‌ی ایردراپ‌ها ارزش زمان گذاشتن را ندارند.

گاهی پیش می‌آید که از شما خواسته می‌شود برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت کنید، این یکی از نشانه‌های اسکم بودن آن ایردراپ است. به هیچ عنوان برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت نکنید، زیرا ایردراپ‌ها رایگان هستند.

و مهم‌تر از همه اینکه کلید خصوصی خود را تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ پلتفرمی برای دریافت ایردراپ قرار ندهید. (فراموش نکنید که کلیدهای خصوصی مانند رمز گاوصندوق شما هستند، با در اختیار گذاشتن کلیدهای خصوصی خود درواقع اجازه به دسترسی به دارایی‌هایتان را به آن‌ها می‌دهید.)

کلام آخر

استفاده از ایردراپ‌ها بسیار ساده است اما برای حضور در بازارهای مالی و به خصوص بازارپرنوسان ارزهای دیجیتال بهتر است یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال را سپری کنید. با این کار امکان ضرر کردن شما نیز به شدت کاهش می‌یابد. در رابطه با ایردراپ‌ها علی‌رغم ساده بودن مطلب، کلاه‌برداری‌های زیادی در این بخش از بازار وجود داشته و دارد، چراکه افراد با آگاهی کم، به دلیل تشویق‌های هیجان‌انگیز برای شرکت در ایردراپ ممکن است در مسیر کلاه برداران قرار گیرند، پس با آموزش ارز دیجیتال از این کلاه‌برداران در امان باشید.