ترا Terra Money | لونا Luna – کوین – ارز دیجیتال – رمز ارز

ترا Terra Money | لونا Luna کوین – ارز دیجیتال – رمز ارز urlfa.com

Terra: Terra is a programmable money for the internet that is easier to spend, and more attractive to … Now live on Ethereum and Solana, and coming to more soon

نتورک / کریپتوکارنسی / کریپتوکرنسی ترا (Terra) | لونا (Luna) چیست؟ چه می باشد؟

ارز دیجیتال ترا (Terra) یا لونا (Luna)، توکن بلاکچین ترا است. درواقع ترا یک بلاکچین فعال با قرارداد هوشمند است که از پروژه کازماس بهره‌ می‌برد. در دنیایی که رمز ارزهای جدید با سرعت بالایی در حال رشد هستند، به‌ندرت یک رمز ارز تازه‌وارد به‌عنوان یک رقیب جدی ظاهر می‌شود. توسعه ترا در ژانویه سال 2018 توسط یک شرکت بلاکچین کره‌ای به نام Terraform Labs آغاز شد و شبکه اصلی آن رسماً در آوریل سال 2019 شروع به کار کرد. این بلاکچین از سال 2020 استیبل‌کوین‌هایی با پشتوانه دلار آمریکا، وون کره جنوبی، توگریک مغولستان و صندوق بین‌المللی پول، ارائه داده و سعی در گسترش این برنامه دارد. از رمز ارز بومی بلاکچین Terra برای تثبیت قیمت استیبل‌کوین‌ها استفاده‌ می‌شود. دارندگان ارز دیجیتال لونا می‌توانند در برنامه‌های مربوط به اداره‌ کردن Terra | لونا Luna شرکت کرده و رای ‌بدهند. در ادامه مطلب قصد داریم بیشتر با تاریخچه، نحوه کارکرد و ویژگی‌های ترا آشنا‌ شویم.

بنیان‌گذاران ترا Terra | لونا Luna چه کسانی هستند؟

ارز دیجیتال ترا در سال 2018 توسط Daniel Shin و Do Kwon راه‌اندازی ‌شد. این دو نفر، پروژه Terra | لونا Luna را راهی سریع برای پذیرش فناوری بلاکچین و ارز رمزنگاری‌شده از طریق تمرکز بر ثبات قیمت و قابلیت استفاده، می‌دانستند.

Do kwon سمت مدیرعامل اجرایی شرکت بلاکچین Terraform labs را برعهده‌گرفته است اما kwon پیش‌ازاین پروژه، به‌عنوان مهندس نرم‌افزار در مایکروسافت و اپل کارکرده است. اما قبل از توسعه بلاکچین ترا، Daniel Shin نیز به فعالیت‌های گسترده دیگری مشغول بود. شین، از بنیان‌گذاران Ticket Monster یا همان TMON بوده و بعدها یکی از بنیان‌گذاران Fast Track Asia، یک شرکت استارتاپی شد که با کارآفرینان دیگر برای ایجاد شرکت‌های کاملاً کاربردی کار می‌کرد.

نحوه کار بلاکچین ترا چگونه است؟

بلاکچین ترا با استفاده از Cosmo SDK ساخته‌شده‌ و از مکانیسم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده‌‌ می‌کند. به این معنا که ماینرهای این بلاکچین بخشی از ارز دیجیتال ترا را خریداری کرده و به شبکه اختصاص می‌دهند؛ مانند برخی دیگر از بلاکچین‌های مبتنی بر پروژه کازماس، ترا دارای 100 اعتبارسنج است. وجود اعتبارسنج‌ها باعث ‌می‌شود این شبکه کمتر از سایر شبکه‌های اثبات سهام، غیرمتمرکز تلقی شود.

طبق گزارش‌های در هر ثانیه صدها تراکنش در ترا ثبت ‌می‌شود. معمولاً معاملات Terra در عرض 6 ثانیه انجام‌شده و هزینه اجرای آن‌ها تنها چند سنت است.

درواقع Terra | لونا Luna یک‌راه منحصربه‌فرد برای تولید استیبل‌کوین ایجاد کرده است که به‌صورت غیرمتمرکز به ارزهای فیات مختلف وابسته هستند.استیبل‌کوین یک دارایی دیجیتال است که ارزش آن در برابر ارزش دارایی‌های سنتی ثابت مانده و به‌طورکلی به‌منظور کاهش نوسانات قیمت طراحی‌شده است.

برخلاف سایر استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز مانند Maker DAO’s DAI، استیبل‌کوین‌های ترا به‌خودی‌خود وثیقه‌ای ندارند. برای تولید استیبل‌کوین ترا مانند UST لازم است مقداری کوین بومی Terra | لونا Luna یعنی ارز دیجیتال لونا بسوزد. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید 10 UST تولید کنید و قیمت ارز دیجیتال Luna، 10 دلار باشد پس فقط باید 1 لونا را بسوزانید. فرایند سوزاندن کوین سبب حذف دائمی کوین از موجودی در گردش می‌شود.

نکته جالب‌توجه این است که شما می‌توانید استیبل‌کوین Terra | لونا Luna را صرف خرید مقدار معادل رمز ارز لونا کنید. برای مثال، اگر شما 10UST داشته باشید و قیمت هر رمز ارز لونا 5 دلار باشد می‌توانید با سوزاندن 10 UST خود، 2 لونا به دست‌ آورید.

چه چیزی بلاکچین ترا را منحصربه‌فرد می‌ کند؟

بلاکچین ترا با استفاده از استیبل‌کوین‌هایی با پشتوانه ارز فیات به دنبال جدا کردن خود از سایر بلاکچین‌ها است. این بلاکچین مزایای ارزهای دیجیتال بدون مرز را باثبات قیمت روز ارزهای فیات ترکیب ‌می‌کند. درواقع این کار را از طریق الگوریتمی انجام‌ می‌دهد که موجودی استیبل‌کوین‌ها را بر اساس میزان تقاضا تنظیم‌ می‌کند. این کار با ایجاد انگیزه در دارندگان ارز دیجیتال لونا سبب مبادله لونا و استیبل‌کوین‌ در نرخ ارز سودآور موردنیاز شده و به سبب انبساط و انقباض موجودی استیبل‌کوین، با میزان تقاضا آن‌ها تطبیق داده ‌می‌شود.

ترا با چندین پلتفرم پرداخت، به‌خصوص در منطقه آسیا و اقیانوسیه مشارکت می‌کند. برای مثال از جولای 2019، Terra | لونا Luna با chai که یک برنامه پرداخت تلفن همراه مستقر در کره جنوبی است، مشارکت دارد. در این پلتفرم خریدهای انجام‌شده در سیستم‌عامل‌های تجارت الکتریکی از طریق بلاکچین Terra انجام‌ می‌شوند. کارمزد هر تراکنش حدوداً 2-3% از مبلغ خرید است.

علاوه بر این ترا توسط اتحاد ترا، یعنی گروهی از مشاغل و پلتفرم‌ها پشتیبانی می‌شود. در فوریه سال 2019 این شرکت اعلام کرد پلتفرم‌های تجارت الکترونیک از 10 کشور مختلف، به نمایندگی از یک پایگاه کاربری 45 میلیون نفری و ارزش ناخالص کالای 25 میلیارد دلاری از اعضای اتحاد ترا هستند.

میزان کوین‌ های ترا در چرخش

بلاکچین ترا یک میلیارد توکن موجودی دارد؛ اما اگر میزان توکن‌های بلاکچین از این تعداد فراتر برود ارز دیجیتال Terra | لونا Luna تا زمانی که به سطح متعادل عرضه برگردد، می‌سوزد. همچنین برای حفظ قیمت استیبل‌کوین ترا، در صورت نیاز توکن‌های جدید لونا از طریق الگوریتم پروتکل تولید ‌می‌شوند.

لونا برای اولین بار برای فروش در یک پیش‌فروش خصوصی توکن در دسترس قرار گرفت که شامل بخشی از سرمایه‌گذاری صرافی‌های بزرگی مانند OKEx، Binance و Huobi می‌شد. این فروش در آگوست 2018 به پایان رسید و درنتیجه ترا، 32 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

امنیت شبکه ترا Terra | لونا Luna

امنیت بلاکچین ترا با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام مبتنی بر Tendermint تأمین می‌شود. دارندگان ارز دیجیتال Terra | لونا Luna برای اعتبارسنجی معاملات، توکن‌های خود را به‌عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و به نسبت مقدار لونا موجود در سهام خود، پاداش دریافت می‌کنند.

همچنین دارندگان توکن می‌توانند وظیفه تائید تراکنشات را به افراد دیگری واگذار کنند تا آن‌ها از طرف دارندگان توکن؛ معاملات را تایید‌ کرده و پاداش حاصل از آن را با یکدیگر تقسیم کنند. Terra | لونا Luna برای حفظ و افزایش امنیت شبکه، با بهترین روش‌ها راهنمایی‌های بیشتری را به گره‌های اعتبارسنج ارائه‌ می‌دهد.

کمی پس از فعال شدن شبکه اصلی Terra در ماه می سال 2019، تائید بلاکچین و انجام تست نفوذپذیری CertiK، ممیزی امنیتی شبکه، به پایان رسید. CertiK مدل اقتصادی Terra | لونا Luna را در برابر دستکاری‌ بازار، ساختار و زبان کدگذاری مورد آزمایش قرارداد. در آخر و بنا به نظر CertiK، مدل‌سازی و استدلال ریاضی شبکه ترا صحیح تلقی‌ شد.

نحوه خرید ترا Terra | لونا Luna

ارز دیجیتال لونا، یعنی رمز ارز بومی بلاکچین ترا، در لیست بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند Bitfinex، Huobi و Upbit قرار دارد. در این صرافی‌ها امکان ترید ارز دیجیتال Terra | لونا Luna با ارزهای فیات، استیبل‌کوین‌ها و سایر رمز ارزها فراهم است.

 نتیجه‌ گیری

ارز دیجیتال ترا یا لونا، توکن بومی بلاکچین ترا است. امنیت شبکه Terra | لونا Luna با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام تأمین‌شده و هدف اصلی این بلاکچین ترکیب مزایای رمز ارزها و ثبات قیمت ارز فیات با یکدیگر است. ارز دیجیتال لونا در صرافی‌های بسیاری با سایر رمز ارزها، فیات و استیبل‌کوین ترید می‌شود.

سؤالات

آیا ترا برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

خوشبختانه ارز دیجیتال لونا تا به این لحظه سابقه قیمت خوبی داشته است. به‌طورکلی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بلندمدت در این رمز ارز سودآور است. بسیاری از هولدرها به دنبال بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری هستند اگر شما هم در این گروه قرار دارید ارز دیجیتال Terra | لونا Luna می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

چطور می‌توان رمز ارز ترا را خریداری کرد؟

بایننس یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال است که امکان ترید ارز دیجیتال ترا در آن فراهم است. صرافی Bittrex و OKEx از دیگر صرافی‌هایی هستند که می‌توانید در آن‌ها از طریق پول فیات و یا سایر رمز ارزها، رمز ارز Terra | لونا Luna را خریداری کنید

بلاکچین ترا چطور کار می‌کند؟

بلاکچین ترا مبتنی بر پروتکل proof of stake اجرا می‌شود. به این معنا که ماینرها ارز دیجیتال بومی بلاکچین Terra یعنی لونا luna را به‌عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و با تائید تراکنشات پاداش دریافت می‌کنند.

بلاکچین ترا توسط چه کسانی ایجادشده است؟

بلاکچین Terra | لونا Luna در سال 2018 در شرکت بلاکچین کره‌ای به نام Terraform Labs و توسط دو فرد به نام‌های Do Kwon تأسیس‌شده و در سال 2019 رسماً شروع به کارکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *