آی پی (ip) چیست و چگونه آی پی خود را بدانیم؟

آی پی (ip) چیست و چگونه آی پی خود را بدانیم؟ - اخبار و روزنامه دیجیتال URLFA urlfa.com

ip چیست؟

آی پی به انگلیسی IP مخفف Internet Protocol می باشد. آی پی یک شناسه محسوب می شود که بصورت محلی یا بین المللی قابل تخصیص است. در این مطلب ip را بصورت کامل توضیح خواهیم داد و کاربردهای آن را ذکر خواهیم کرد. همچنین به شما خواهیم آموخت که چگونه ip خود را بدانید و آنرا تغییر دهید. لطفا با ما همراه باشید.

آی پی چیست؟

به زبان ساده در شبکه محلی یا بین المللی، هر دستگاهی برای شناسایی و امکان اتصال به آن شبکه نیاز به یک شناسه دارد. این شناسه تحت عنوان ip به دستگاه های مختلف اعطا می شود تا دسترسی به آنها و همچنین دسترسی آنها به شبکه مقدور باشد. تفاوت بین آی پی محلی با آی پی بین المللی این است که ip بین المللی هیچ دستگاهی در سطح وب نمی تواند با دستگاه یا دستگاه های دیگر یکی باشد و باید متفاوت باشد. اما در ip محلی مهم این است که ipهای موجود در سطح شبکه تکرار نشود. به همین جهت یک محدوده ip ثابتی برای ipهای محلی در نظر گرفته شده است که در مصرف کلی ای پی در سطح وب صرفه جویی شود.

انواع ip

در حال حاضر دو ورژن ip وجود دارد. ip ورژن 4 بصورت IPv4 و ip ورژن 6 بصورت IPv6

تشریح ip ورژن 4 : IPv4 یک مقدار عددی 4 بخشی است. IPv4 حدود 4 میلیارد مقدار را می تواند در اختیار ما قرار دهد. هر بخش از یک آی با نقطه (.) از هم جدا می شوند. هر بخش آن Octet (اُکتِت) نام دارد که از عدد 0 تا 255 متغیر است. با توجه به گسترش و ضریب نفوذ بالای وب در دنیا این مقدار کافی نخواهد بود! به همین جهت لزوم یک راهکار دیگر IPv6 را بوجود آورد که در ادامه آن را تشریح خواهیم کرد.

تشریح آی پی ورژن 6 : IPv6 یک مقدار عددی حروفی، 8 بخشی 4 کاراکتری است. اعداد از 0 تا 9 و حروف از A تا F. در واقع محدود 0000 تا FFFF که بی نهایت مقدار ip را در اختیار ما قرار خواهد داد و به نظر می رسد تا قرن ها نیاز به تغییر ورژن یا گسترش آن نباشد. مگر اینکه تلاشی برای ساده سازی آن انجام شود.

چگونه ip خود را بدانیم؟

اینکار بسیار ساده است! برای اینکار بهترین راه این است که در گوگل عبارت IP را جستجو کنید. بلافاصله با صحنه ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که مقدار ip بین المللی شماست.

چگونه ip خود را تغییر دهیم؟

اینکار با دو روش قابل انجام است. روش اول قطع اتصال اینترنت از منابعی مانند مودم و روش دوم با رابط اتصال ثانویه

روش اول: چگونه ip خود را تغییر دهیم؟ برای اینکار کافیست مودم خود را یکبار خاموش روشن کنید تا آی پی شما تغییر کند. البته می بایست توجه داشته باشید که اگر آی پی ثابت داشته باشید اینکار امکانپذیر نخواهد بود و باید به روش دیگری اقدام به تغییر ip خود نمایید که در ادامه به آن اشاره شده است.

روش دوم: چگونه آی پی خود را تغییر دهیم؟ اگر آی پی ثابت دارید و یا به هر دلیلی قصد تغییر ip خود را دارید باید از طریق عوامل ارتباط ثانویه مانند پرا.کسی و V..P.N استفاده نمایید.

چگونه ای پی ثابت داشته باشیم؟

برای اینکار می بایست با سرویس دهنده اینترنت خود در ارتباط باشید و درخواست ip ثابت بدهید. توجه داشته باشید که اینکار مستلزم پرداخت هزینه می باشد. همچنین مشکلاتی نیز مانند عدم دسترسی در صورت بلاک شدن آی پی به دنبال خواهد داشت. در کل آی پی ثابت یکسری خصوصیاتی دارد که می توان از آنها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *